دانلود مقاله بررسی ضوابط معابر پیاده برای معلولین - آسمان فایل
مرداد
۱۸
۱۳۹۵

دانلود مقاله بررسی ضوابط معابر پیاده برای معلولین

اگر برای نوشتن پروژه دانشجویی خود به دنبال یک مقاله کامل و با ارزش میگردید ما این مقاله را به شما پیشنهاد میکنیم. مقاله ی  بررسی ضوابط معابر پیاده برای معلولین یک فایل ورد است که قابلیت ویرایش و پرینت را دارد که براحتی میتوانید از مطالب آن برای پروژه ی خود استفاده کنید.

 

 ضوابط معابر پیاده برای معلولین

 

توضیحات بیشتر در مورد مقاله بررسی ضوابط معابر پیاده برای معلولین

اسم فایل: بررسی ضوابط معابر پیاده برای معلولین
فرمت فایل: word ، ورد (قابل ویرایش وپرینت)
تعداد صفحات: ۵۷ صفحه
حجم فایل:   ۲۳ مگا بایت

 

ضرورت تحقيق

با توجه به گوناگوني جوامع بشري و نحوه زندگي آنان بايد اذعان داشت كه افزايش مسائل ومشكلات به وجود در زمينه هاي اجتماعي و معضلاتي كه انسانهاي معلول با آن سر و كار دارند نسبت مستقيم با پيشرفتهاي تكنيكي وصنعتي كشورها داردوبا توجه به اينكه قوانين بين المللي حقوق معلولين در تمامي دنيا به شكل يكسان وضع شده است،آنچه براي كشور ما ضرورت داردتوجه به اين قوانين است.

محيط شهري و فرد معلول و تقسیم بندی معلولین:

معلولين جسماني را كه ناتوانايي يا عدم توانايي كامل در فعاليتهاي اعضا بدني خود دارند، مي توان به دو دسته معلولين حسي و معلولين جسمي – حركتي تقسيم كرد. نابينايان و ناشنوايان، معلولين حسي مي باشند.

معلول جسمي – حركتي فردي است كه به هر علت دچار ضعف، اختلال و يا عدم توانايي در اندامهاي حسي وحركتي است و براي تحرك نياز به استفاده از پاره اي وسايل كمكي داشته باشد.

(مركز تحقيقات ساختمان و مسكن ، ۶۸) مركز تحقيقات ساختمان و مسكن ، ضوابط و مقررات شهرسازي و معماري براي افراد معلول جسمي ،حركتي، مركز تحقيقات ساختمان و مسكن، تهران، ۱۳۶۸

معلولين جسمي – حركتي را به دو گروه بزرگ معلولين نيمه متحرك و معلولين استفاده كننده از صندلي چرخدار تقسيم مي شوند . از آنجا كه بيشترين مشكل حركتي را افراد معلول استفاده كننده از صندلي چرخدار دارند و پردردسرترين وسيله كمكي از نظر حجم، وزن و اشغال جا صندل ي چرخدار است؛
(سورنسن، ۷۰ )  جيمز سورنسن، رابرت، ۱۳۷۰ ، معماري بري معلولان، ترجمه ف. حبيب و ر. فياض، مركز نشر دانشگاهي، تهران.
به هنگام طراحي يا مناسب سازي براي معلولين با در نظر گرفتن اين گروه از معلولين، به طور حتم مسائل معلولين نيمه متحرك نيز مرتفع مي شود . از اين رو صندلي چرخدار بدليل دارا بودن بيشترين محدوديت در ميان ساير وسايل حركتي مبنا قرار داده مي شود.
سازمان بهداشت جهاني در سال ۱۹۸۱ توانبخشي را اولين پاسخ به ناتواني و معلوليت تعريف كرده است؛كه به سه مرحله توانبخشي پزشكي، توانبخشي حرفه اي و توانبخشي اجتماعي قابل تقسيم است . يكي از مسائلي كه در توانبخشي اجتماعي مورد بررسي قرار مي گيرد، مناسب سازي اماكن شخصي و اجتماعي و ابزار فرد معلول براي كم كردن مشكلات روزمره اوست . اين امر مي تواند در خودكفايي و بهبود رواني معلول و در بازگرداندن او به زندگي نقشي مهم ايفا كند.
با مطالعه نيازهاي فيزيكي كليه معلولين اعم از نابينايان، ناشنوايان و معلولان جسمي و چگونگي مناسب سازي براي هر گروه به اين نتيجه مي رسيم كه:
در مورد نابينايان، استفاده از علايم قابل لمس و صوتي و نيز اختلاف جنسيت كف در مواقع خطر توصيه مي شود . ولي استفاده از كفپوش با جنسهاي بسيار متنوع به دليل به اشتباه انداختن قوه تشخيص آنها مفيد نخواهد بود.
در مورد ناشنوايان، تعبيه هر نوع علايم تصويري در كنار علايم هشدار دهنده صوتي، نيازهاي اين گروه را برآورده مي كند و در مورد مسائل ديگر با افراد سالم تفاوتي ندارد.

محدوديتهاي معلول استفاده كننده از صندلي چرخدار عبارتند از:
۱- در سطحي پايين تر از ديگران قرار مي گيرند  (محدوديت ارتفاع) ۲- از ديگران پهن تر هستند (محدوديت در عرض) ۳- فقط جاهايي   مي توانند بروند كه براي صندلي ممكن باشد ( محدوديت تحرك و عبور از اختلاف سطح) به منظور مناسب سازي موردي محيط شهري براي معلولين و جانبازان، ابتدا به شناسايي مشكلات و موانع محيط مي پردازيم و سپس راه حلهاي اجرايي مناسب و در نهايت ضوابط مناسب سازي در هر بخش ارائه مي گردد. عمده مشكلات فرد معلول در محيط شهري به شبكه معابر و مبلمان شهري مربوط مي شود كه در اين پژوهش به شبكه معابر مدنظر مي باشد. شبكه معابر در هر محله خود شامل شبكه پياده و شبكه ارتباطي پياده و سواره مي باشد؛ كه در جهت دستيابي به ضوابط مناسب سازي، مسائل ومشكلات هر دو شبكه شناسايي مي گردد.

این تنها بخشی از چند صفحه اول فایل بود

     فهرست مطالب این مقاله را در قسمت پایین مشاهده می کنید.

فهرست بررسی ضوابط معابر پیاده برای معلولین

فهرست منابع و ماخذ فایل ” ضوابط معابر پیاده برای معلولین ” را در پایین مشاهده می کنید.

معابر پیاده برای معلولین

هم اکنون می توانید تحقیق بررسی ضوابط معابر پیاده برای معلولین را به قیمت ۶۹۰۰ تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.