دانلود تحقیق برنامه ریزی شهری - آسمان فایل
مرداد
۱۹
۱۳۹۵

دانلود تحقیق برنامه ریزی شهری

این فایل  یک تحقیق کامل و عالی در مورد  برنامه ریزی شهری است که با فرمت ورد ( word) می باشد .شما میتوانید به دلخواه خود آن را ویرایش کنید و همچنین میتوانید از آن پرینت بگیرید و براحتی برای  تحقیق خود مورد  استفاده قرار دهید.

برنامه ریزی شهری

 

توضیحات بیشتر در مورد تحقیق برنامه ریزی شهری

 

اسم فایل:برنامه ریزی شهری
فرمت فایل: ورد (word) قابل ویرایش و پرینت
تعدادصفحات: ۳۵۴ صفحه
حجم فایل: ۱ مگابایت

شهر چيست؟

به عبارت ساده، شهر را مي توان يک واحد اجتماعي و سياسي، يک واحد فعاليتي، فيزيکي و جمعيتي دانست. به عبارت کلي تر، شهر عبارت از الحاق يک مکان فيزيکي با مردم ساکن آن است. ولي مي توان اين تعريف را کاملتر نمود و گفت: شهر مجموعه اي از ترکيب عوامل طبيعي، اجتماعي و محيطهاي ساخته شده توسط انسان است که در آن جمعيت ساکن متمرکز شده است. جعيت در اين مجموعه به صور منظمي در‌آمده و آداب و رسومي را براي خود ابداع کرده است. علاوه بر آن،اين جمعيت به صورت مختلف تخصص يافته، ولي از نظز توليد انرژي و غذا معمولاً وابستگي شديدي به مجموعه اي مشابه با طبيعت لا مجموعه هاي روستايي دارد.
شهر به معناي کامل يک سيستم بلز است، يعني نمي تواند از هر نظر کامل و مجموعه اي از تمام عناصر لازم جهت ادامه حيات خود باشد. بنابراين بطور مجزا و جدا از ساير نقاط نمي تواند به فعاليت خود ادامه دهد. بنابراين مبادله احتياجات فيزيکي، طبيعي و اقتصادي، اجتماعيف فرهنگي و خلاصه تمام ضروريات بين شهر و ديگر واحدهاي زيستي، از مهمترين شرايط ادامه حيات شهرهاست.
برباي شهر يعني پديده اي که همه آن را مي شناسيم و بروسني به وجود آن آگاهي داريم، تعاريف زيادي شده است. اگر تمام شهرهاي دنيا را نيز مطالعه کنيم به يک مفهوم کلي نخواهيم رسيد. ولي قدر مسلم آنست که وقتي صحبت از شهر مي شود، معمولاً پديده ها و تصاويري در ذهن انسان شکل مي گيرد که غير از آن چيزهائيست که در روستاها وجود دارد.
بطور کلي، جمعيت نسبتاً متراکم، وجود خيابانها و مراکز کار و تجارت، ساختمانهاي مرتفع که نسبت به دهات و روستاها متفاوت است، امکانات رفاهي و آموزشي و وجود گسترده وسائط نقليه، همه علائمي است که در شهر وجود دارد. در دوره هاي گذشته بسياري از اين علائم به چشم نمي خورده است، ولي به بسياري از نقاط شهر گفته مي شده است. در تمدنهاي خيلي قديمي مراکز جمعيتي وجود داشته که به آن نقاط شهر اطلاق مي شده وقطعاً به مناسب نوع شغل و وظايفي که بعهده داشته اند با مناطق روستائي متفاوت بوده اند. به عنوان مثال، روميان لغتي را بنام Urbs استعمال کرده اند که درست در مقابل روستا استعمال داشته است، و زماني اين لغت را بکار مي برده اند که مثلاً به محلي مي رفتند که فرم زندگي و مشاغل آن، با زندگي روستائي متفاوت بوده است. امروزه معمولاً در يک منطقه به نقاطي اسم شهر مي دهند که داراي جمعيتي بده و از نظر فعاليت، متنوع تر از مناطق روستايي باشند. ولي اين حکم نيز قطعي نمي تواند باشد. زيرا چه بسيار مراکز و نقاطي وجود دارند که در يک فصل از سال داراي جمعيت هستند و در غير آن فصول خالي از آن .به هر ترتيب تعاريف متعددي از شهر شده است که ذيلاً به مهمترين آنها اشاره مي کنيم:

تعاريف مختلف شهر:

تعريف عددي: تعريف عددي ساده ترين تعريفي است که مي توان از شهر نمود. زيرل يکي از بهترين وجه تمايز بين شهره و ده، تعداد جمعيت آنست. بر اساس عدد مي توان شهر را چنين تعريف نمود: مرکزي از اجتماع نفوس که در نقطه اي گرد آمده و تراکم و انبوهي جمعيت در آن از حد معيني پايين تر نباشد. بر اين اساس در بيشتر ممالک، حد جمعيت شهر ۲۵۰۰ نفر است.

يادآور مي شود که تعداد و رقم شاخص براي شناخت شهر، هم از نظر زماني و هم از نظر مکاني متفاوت است، و مهمتر آنکه در هر کشوري بنا به موقعيت خاص آن کشور حد جمعيت شهر تفائت مي کند. مثلاً، در فرانسه مقياس شناخت شهر از ده، تعداد ۲۰۰۰ نفر ساکن است. در آلمان، چکسلواکي و ترکيه هم، رقم ۲۰۰۰ نفر ملاک تشخيص شهر از روستا است. در ايالات متحده و مکزيک رقم ۲۵۰۰ نفر و در هلند و يونان و ايران ۵۰۰۰ نفر و در ايرلند رقم ۱۵۰۰ نفر مشخص کننده شهري بودن يا روستائي بودن يک نقطه مي باشد. بعضي معتقدند، منطقه شهري به مناسبت آنکه دائماً در حال توسعه است و شهرها را نمي توان در يک چهار ديواري قرار داد که بتوان حدود و تعداد آنها را مشخص کرد، بهتر است که به اين گونه موارد بجاي کلمه شهر، منطقة شهري اطلاق شود. تعريف آماري و عددي ضمن آن که تعريف روشن و ساده ايست، ولي از نظر علمي نمي توان آن را تعريف جامعي دانست.

این تنها بخشی از چنداسلاید اول فایل بود

بخشی از فهرست مطالب تحقیق برنامه ریزی شهری را در پایین مشاهده می کنید.

برنامه ریزی شهری

بخشی از فهرست منابع و ماخذ تحقیق برنامه ریزی شهری در زیر آمده است.

۱- اگ برن و نيم کف، زمينه جامعه شناسي، ترجمه امير حسين آريان پور، انتشارات دهخدا، سال ۱۳۵۰
۲- اوصياء سيروس، تأسيسات و تجهيزات شهري، دانشکده هنرهاي زيبا، ۱۳۵۸
۳- کمال اطهاري و ديگران- آماده سازي زمين در جمهوري اسلامي ايران- وزارت مسکن و شهرسازي- سال ۱۳۶۷
۴- جانسون، جميز. اچ. جغرافياي شهري( تجزيه و تحليل مقدماتي)، ترجمه گيتي اعتماد، انتشارات دانشگاه شهيد بهشتي، سال ۱۳۵۲
۵- دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران، محيط انساني، سال ۱۳۴۹
۶- دفتر فني وزارت آموزش و پرورش، نشريه شماره ۱، ضوابط و معيارهاي ساختمانهاي آموزشي در ايران
۷- شکوئي حسين، جغرافياي شهري، انتشارات دانشگاه تبري، سال ۱۳۵۰
۸- شکوئي حسين، شرکهاي جديد، انتشارات دانشگاه تبريز، سال ۱۳۵۳
۹- شيعه اسماعيل، اصول نوسازي و بهسازي روستاها- انتشارات دانشگاه علم و صنعت ايران، سال ۱۳۶۳
۱۰-شيعه اسماعيل، استانداردها و ضوابط پيشنهادي شهرسازي ايران- جهاد دانشگاهي دانشگاه علم و صنعت ايران- در دست انتشار
۱۱-گوتن آندره، شهرسازي در خدمت انسان، ترجمه هوشنگ ناقي، انتشارات دانشگاه شهيد بهشتي

 

هم اکنون می توانید تحقیق برنامه ریزی شهری را به قیمت ۹۰۰۰  تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

 

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.