دانلو تحقیق بنای تاریخی مصلی پایین خیابان مشهد - آسمان فایل
مرداد
۱۹
۱۳۹۵

دانلو تحقیق بنای تاریخی مصلی پایین خیابان مشهد

مساجدی که در شهرهای بزرگ ساخته می شد گنجایش همه مسلمانان آنجا را نداشت و نیز در روزهایی مانند عید قربان و عید فطر تجمع همه مردم در آن مسجدها امکان نداشت به همین خاطر در کنار شهرها و در زمینهای بزرگ محلی بنام مصلی ساخته می شد. پس مصلی به معنی محل تجمع عام و خاص در زمینی بزرگ است در ادامه تحقیق بنای تاریخی مصلی پایین خیابان مشهد را دانلود کنید.

بنای تاریخی مصلی پایین خیابان مشهد

توضیحات بیشتر در مورد تحقیق بنای تاریخی مصلی پایین خیابان مشهد

عنوان: بنای تاریخی مصلی پایین خیابان مشهد
فرمت فایل: word (قابل ویرایش و پرینت)
تعداد صفحات: ۶۳
حجم فایل: ۵۲٫۲ مگابایت

بخشی از تحقیق بنای تاریخی مصلی پایین خیابان مشهد به همراه فهرست مطالب را می توانید در پایین مشاهده کنید.

سبک شناسی بنا مصلی مشهد :

این بنا در اوایل دوره صفویه است که هنوز شیوه آذری مرسوم بوده است و به سبک بناهای دوره تیموری ساخته شده است که در خراسان رواج داشته است .در تزینات به سبک دوره صفویه و به شیوه اصفهانی و از کاشیهای معرق فیروره ای و زرد استفاده شده است .

سبک آذری:

با تدبیر خواجه نصر الدین در مجتمع کردن هنرمندان در آذربایجان شیوه آذری شکل می گیرد
ویژگیهای معماری این سبک عبارت است از :

  1. ساخت بناها با خشت خام و پخته و سنگ لاشه و کلنگی
  2. کم شدن کاربرد آجر و جانشین شدن سفال نقشین با نقش برجسته و کاشی لعابدار
  3. آمود و نماسازی الحاقی و رو سازی نمای درونی و بیرونی
  4. رواج امواج گره سازیها مثل گره سازی آجری – گره سازی کاشی – گره سازی آجر و کاشی
  5. گل انداز در نما رگ چینی در نما و استفاده از کاشیهای معرق و هفت رنگ
  6. ۶-گج بری و اندود گچ و نقاشی روی گچ بروی نمای ساختمان

 تزئینات بنای تاریخی مصلی:

گچ بری

گچ یکی از مصالح اصلی معماری ایران است که به وسیله قابلیتهای ویژه آن همواره مورد توجه هنرمندان و معماران واقع شده بطوریکه علاوه بر جنبه ایستائی آن به عنوان مصالح جنبه تزئینی آن نیز مورد توجه قرار گرفته و بصورت یک هنر تزئینی درآمده و در این راه سیر تحولی خود و تکامل خود را در بستر تاریخ آن (ایران ) طی نموده است.
گچ ماده ای است که نسبت به سنگ , گچ , آجر و … دارای انعطاف بیشتری بوده و کار با آن آسانتر و تقریباً به هر گونه سطح ساختمانی به خوبی می چسبد و نتیجه کار سریعتر بدست می آید و در وقت لزوم می توان آنرا به راحتی تجدید کرد.
قابلیت شکل پذیری گچ این فرصت را به هنرمندان می دهد تا به راحتی طرحها و نقوش تزئینی دلخواه را بسازند و از اینها گذشته گچ نسبت به سایر وسائل و مصالح ارزانتر بوده و در وقت صرفه جوئی به عمل می آورد.

گزارش عمومی:

علاوه بر شناخت کلی برای اتخاذ تصمیم درباره مرمت بنا احتیاج به شناخت جزئیات بنا، وضع ایستایی قسمتهای مختلف اسکلت و وضع ایستایی تزئینات بنا می باشد که با دقت بررسی، چگونگی هر یک تعیین و روشن خواهد شد. رسیدگی به طرح تزئینات و خطوط اصلی آنها در بناهای قدیم ایران ابعاد صحیح بنا را مشخص می نمایند و قسمتهای از دست رفته در اغلب موارد امکان مرمت می یابند و در نتیجه بنا عظمت و شکوه و حجم اصلی خود را باز می یابد.
ایوان این بنا دارای طاقی با دور بسیار زیاد و متناسب می باشد به طوریکه شکوه خاص آن هر بیننده را به خود جلب می نماید و این ارزش منحصر به فرد این بنای صفوی ایجاب می نماید که در زمره بناهای تاریخی با ارزش و جالب شهر مشهد باشد.
در تزئینات گچ کاری سه لایه به روی هم قرار گرفته که نمایاننده مرمت بنا در سالهای مختلف گذشته می باشد. با وجود اینکه این بنا پابرجاست نباید شکافهایی را که با یک دید کلی به چشم می خورند و رانش ایوان ، که خارج شدن دو رواق جانبی را از وضع تعادل نتیجه داده و خراب شدن رواق سمت چپ ایوان حدود ۴۰ سال پیش ، که دوباره بازسازی شده است، نادیده گرفت.
تعمیراتی که در سالهای گذشته انجام گرفته به عنوان یک اقدام فوری قابل قبول است و مانع پیشرفت خرابی ایوان اصلی گردیده است.
با ملاحظه خیابان صفوی که مجاور ضلع جنوبی بنا احداث گردیده و ترافیک سنگین از آن می گذرد اقدامات احتیاطی زیادی چه از نظر جلوگیری از انتقال ارتعاش و امواج لرزاننده و چه از نظر ایستایی بنا به طور کلی ضرورت پیدا می کند.

فهرست مطالب تحقیق بنای تاریخی مصلی پایین خیابان مشهد در پایین آورده شده است.

بنای تاریخی در مشهد

هم اکنون می توانید تحقیق بنای تاریخی مصلی پایین خیابان مشهد را به قیمت  ۴۹۰۰ تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.