دانلود تحقیق بررسي معماری شیوه رازی - آسمان فایل
مرداد
۲۰
۱۳۹۵

دانلود تحقیق بررسي معماری شیوه رازی

این فایل  یک تحقیق خوب  در مورد بررسی معماری شیوه رازی است  که به صورت پاور پوینت می باشد .شما میتوانید به دلخواه خود آن را ویرایش کنید و همچنین میتوانید از آن پرینت بگیرید  و براحتی برای  تحقیق خود مورد استفاده قرار دهید.

 

معماری شیوه رازی

توضیحات بیشتر در مورد تحقیق بررسی معماری شیوه رازی

اسم فایل: بررسي معماري شيوه رازی
فرمت فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)
تعداداسلایها: ۵۴ اسلاید همراه با تصاویر
حجم فایل: ۲۱ مگابایت

آرامگاه ارسلان جاذب

ارسلان جاذب، سپهسالار خراسان در زمان محمود غزنوي بوده است. آرامگاه وي گنبدخانه‌اي دو اشكوبه است در كمرپوش گنبد روزن‌هايي ساخته شده است. گنبد دو پوسته بوده كه تنها پوسته زيرين برجاي مانده است و اين امر از بخش ويران شده آن پيداست. در چپيرسازي آن پس از گوشه‌سازي، هشت پهلو را ژغر يا ژغز به دايره تبديل كرده‌اند. اينگونه پيشرفته‌اي از [چپرسازي] است و نشان مي‌دهد كه اين فن در گام‌هاي نخست خود نبوده است. آجركاري زير گنبد به گونه‌ زيبايي خفته راسته كار شده است، در نماسازي آجري آن نيز به گونه كله راسته، گل انداز زيبايي پديد آورده شده است.شيوه رازي در زمان سلجوقيان دچار دگرگوني‌‌ها و پيشرفت‌هاي مهمي در مساجد شده كه بيشتر بر تركيب گنبد و رديف ستون‌‌ها و ايجاد ايواني بزرگ در چهار وجه يك حيات تاكيد داشت. ايوان اول در قسمت ورودي و ايوان دوم و سوم در مركز دو طرف واقع مي‌شدند، در حالي كه ايران چهارم كه نسبتاً ساده بود، در مقابل ورودي كه ناگزير به اتاق گنبد باز مي‌شد، قرار مي‌گرفت. اين اتاق در محراب قرار داشت. از نمونه‌هاي مساجد در اين دوره كه به شيوه رازي ساخته شده‌اند، مسجد جامع اردستان، قزوين و اصفهان است.
ايوان جنوبي، شمالي، شرقي و غربي كه قسمت جنوبي آن در زمان سلجوقيان بيشتر از ساير قسمت‌ها دچار دگرگوني كامل شده در اين دوره تنها يك ايوان بزرگ در جبهه جنوبي داشته و بقيه شبستان‌ها و نماهاي جبهه‌ها با كمي دخل و تصرف در اين دوره شكل اصلي خود را كه شبستان‌هاي ستوندار بوده حفظ نموده و بيش از يك قرن و نيم طول كشيده تا ساختمان چهار ايوان مسجد به اتمام برسد و مسجد به صورت يك مسجد چهارايواني تجلي يابد. به اين ترتيب معماري اسلامي ـ ايراني در قالب مساجد، كاخ‌ها و مدارس علوم قرآني گسترش يافت. مساجد اوليه ايراني تنها يك ايوان داشتند كه تقريباً تنها ويژگي نمونه ايراني بودند، ولي كاخ‌ها و بعدها مدارس ديني، صحني چهارگوش در مركز، همراه با يك ايوان در هر يك از چهاروجه داخلي داشتند. اين طرح پليپايي كه ريشه‌ هاي معماري اسلامي ايران را در خود دارد، نخستين بار در سده پنجم در زمان حكومت ملك‌شاه از پادشاهان سلجوقي ظاهر شد.

مسجد جامع قزوين

بخش‌هايي از مسجد جامع قزوين مانند گنبد آن در شيوه رازي به دستور خمرتاش ساخته شد. در شيوه‌هاي پس از آن هم به ساختمان افزوده شد. ايوان جلوي گنبد خانه در زمان صفويان ساخته شد. گنبد آن يك پوسته است. شنگه روي تيره آن براي ساخت پوسته رويي بوده كه بعدها روي همان آهيانه كاشيكاري مي‌شود. گوشه‌سازي از نوع سكنج است و شاپرك‌‌هاي زير گنبد داراي گره‌سازي است. ديوارهاي زير گنبد با نگاره‌هاي برگ كنگري كه از نگاره‌هاي ساسانيان است، آذين شده است. با وجود زلزله‌خيز بودن قزوين، ساختمان مسجد استوار بر جاي مانده است كه ايتن نشان دهنده دقت در نيارس آن است.

مسجد جامع اصفهان

در شيوه خراساني بنياد نهاده و بعدها در شيوه رازي طرح شبستان ستوندار به چهار ايواني تبديل شد. گنبد خانه جنوبي توسط خواجه نظام‌الملك ساخته شد و سپس صفه‌‌خانه ‌به آن افزوده شد. دهانه گنبد ۱۵ متر است در بالاي شبستان شمالي مسجد گنبد تاج الملك يا خاكي در هم‌چشمي با گنبد نظام‌الملك ساخته شد. اين مسجد در شمار شاهكارهاي معماري جهان است و مجموعه كاملي از بيان تاريخ و هنر و كاربرد مصالح و تكنيك‌هاي مختلف معماري است. اين مسجد داراي ۹ محراب است كه معروفترين و مهمترين آن محراب اولجاتيو در شبستان اولجاتيو مي‌باشد كه محرابي است گچبري شده و از شاهكارهاي هنري ايران محسوب مي‌شود. مسجد جامع داراي ۴۴ كتيبه تاريخ‌دار و بدون تاريخ است كه در جاها و مكان‌‌هاي مختلف نظير سردرب ايوان‌ها، محراب‌ها و زيرگنبد با انواع خطوط كوفيط و ثلث ديده مي‌شود و اغلب نام بانيان و هنرمنداني را كه نزديك به ۱۳ قرن در اين مسجد هنرنمايي كرده‌اند، را در خود دارند.

این تنها بخشی از این فایل بود

فهرست مطالب تحقیق بررسی معماری شیوه رازی

مقدمه
مقبره امير اسماعيل ساماني
آرامگاه ارسلان جاذب
مسجد جامع اردستان
مسجد جامع قزوين
مسجد جامع اصفهان
كاروانسراي رباط شرف
گنبد كاوس
برج خرقان
عكس برج رسكت، برج رادكان و برج لاجيم
منابع

چند نمونه از اسلایدهای تحقیق معماری شیوه رازی را در زیر می توانید مشاهده نمایید.

معماری شیوه رازی

هم اکنون می توانید تحقیق بررسي معماري شيوه رازی را به قیمت ۶۹۰۰  تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.