دانلود تحقیق بررسی شیمیایی و میکروبی آب انبارهای روستایی در استان گیلان - آسمان فایل
مرداد
۲۰
۱۳۹۵

دانلود تحقیق بررسی شیمیایی و میکروبی آب انبارهای روستایی در استان گیلان

این فایل یک تحقیق خوب در باره ی بررسی شیمیایی و میکروبی آب انبارهای روستایی در استان گیلان می باشد که با خواندن آن اطلاعات جالب و خوبی کسب خواهید کرد.فایل به صورت word میباشد و براحتی میتوانید ویرایش و پرینت کنید و برای تحقیق مورد نظر خود استفاده کنید.

آب انبارهای روستایی در استان گیلان

توضیحات بیشتر در مورد تحقیق دانلود تحقیق بررسی شیمیایی و میکروبی آب انبارهای روستایی در استان گیلان

اسم فایل: بررسی شیمیایی و میکروبی آب انبارهای روستایی در استان گیلان
فرمت فایل: word ( قابل ویرایش و آماده پرینت)
تعدادصفحات: ۱۶
حجم فایل: ۱۳۸ کیلو بایت

روش انجام تحقيق

در اين تحقيق، تعداد ۱۱۴ نمونه آب به صورت تصادفي از آب انبارهاي روستاهاي دهنه و صوفيان از توابع بخش كلاله شهرستان مينودشت، واقع در استان گلستان، در طول مدت ۸ ماه كه سه فصل را در بر گيرد، براي آناليزهاي شيميايي شامل: pH، هدايت الكتريكي، قلياييت، سختي، كلرور، نيترات، فسفات، آهن، منگنز، سرب، كرم، كادميوم و تعداد ۶۸ نمونه براي تعيين كيفيت باكتريولوژيكي شامل: كليفرم‌ها، اشرشياكلي و استرپتوكوكوس فيكاليس با روش استاندارد جمع‌آوري شد. آزمايشگاه‌هاي مركز بهداشت استان، شركت آب و فاضلاب روستايي استان گلستان، مركز بهداشت مينودشت و دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكي اصفهان انجام شد. جمع‌آوري اطلاعات از طريق انجام آزمايش‌هاي ميكروبي و شيميايي انجام گرديد.

روش‌ها و دستگاه‌هاي مورد استفاده

سختي، به روش EDTA، قلياييت، به روش تتراسيون با اسيدسولفوريك، كلرور، به روش مور، نيترات با استفاده از دستگاه DR-2000Hatch تعيين شد. فلزات سنگين به روش جذب اتمي مدل ۲۳۸۰ Perkin-Elmer،‌ آزمايش‌هاي ميكروبي كاليرفرم‌ها، اشرشياكلي و استرپتوكوكوس فيكاليس به ترتيب به روش تخمير چند لوله‌اي (MPN)، تست‌هاي افتراقي و پورپليت انجام شد. نتايج حاصل با استانداردهاي توصيه شده براي آب آشاميدني مقايسه گرديد.

نتايج

ميانگين نتايج پارامترهاي شيميايي شامل: pH، هدايت الكتريكي، قلياييت، سختي، فلوئور، كلرور، نيترات، فسفات، منگنز، آهن، كادميوم و سرب در ۱۱۴ نمونه جمع‌آوري شده و پارامترهاي ميكروبي شامل: كليفرم، اشرشيا و استرپتوكوك فيكاليس در ۶۸ نمونه جمع‌آوري شده از آب‌هاي ذخيره شده در آب انبارهاي دو روستاي صوفيان و دهنه، از توابع شهرستان مينودشت، در طول مدت ۸ ماه تعيين گرديد. خلاصه نتايج حاصل از آناليز به ترتيب شيميايي و باكتريولوژي در جداول زير نشان داده شده است.

بحث و نتيجه‌گيري

pH
تغييرات pH نمونه‌هاي مورد آزمايش از ۲/۷ تا ۹/۸ مي‌باشد كه بر اساس استانداردهاي كشوري حداكثر مجاز pH آب‌هاي قابل شرب در دامنه قابل قبول بود. نتايج حاصل در قبل و بعد از بارندگي نيز در همين دامنه مي‌باشد. افزايش pH تا حد ۹/۸ مي‌تواند به علت افزودن آب رودخانه گرگانرود به آب انبارهاي باشد.

هدايت الكتريكي

هدايت الكتريكي نمونه‌هاي آب مورد آزمايش، از ۱۸ آب انبار در دامنه ۱۳۸۲-۹۵ ميكروموس بر سانتيمتر مي‌باشد. هدايت الكتريكي در آب‌هاي شيرين، از ۱۵۰۰-۱۰۰۰ ميكروموس بر سانتيمتر بوده كه با توجه به دامنه قيد شده، كمتر از حداكثر مجاز مي‌باشد. حداكثر هدايت الكتريكي نمونه‌هاي آب مورد آزمايش، مربوط به آب انبار شماره ۲، برابر ۱۳۸۲ ميكروموس بر سانتيمتر قبل از بارندگي مي‌باشد و علت آن مي‌تواند ناشي از تامين آب از رودخانه گرگانرود باشد. هدايت الكتريكي آب در همين آب انبار، بعد از بارندگي، به ۵۱۹ ميكروموس بر سانتيمتر كاهش يافته است. لذا با توجه به نتايج حاصل، در آب انبارهايي كه آب رودخانه افزوده است، هدايت الكتريكي به دلايل بالاتر بودن كل جامدات محلول در آب‌هاي سطحي در مقايسه با آب باران معمولاً زيادتر است. نوع پوشش پشت بام منازل (حلب يا ايرانيت) تاثير محسوسي بر هدايت الكتريكي نداشته است.

قلياييت

قلياييت كل در ۱۸ آب انبار از تعداد ۵۷ نمونه مورد آزمايش، در دامنه ۳۲۰-۳۷ ميلي‌گرم در ليتر بر حسب كربنات كلسيم مي‌باشد. با توجه به نتايج حاصله در آب انبارهايي كه آب رودخانه افزوده شده است، قلياييت افزايش چشمگيري يافته است. در غالب آب‌هاي نمونه‌برداري‌ شده از آب انبارها، ميزان قلياييت فنل فتالئين صفر بود كه مويد قلياييت كل معادل قلياييت بي‌كربناتي است و همچنين pH كمتر از ۳/۸ مي‌باشد.

سختي كل

مقدار سختي كل تعيين شده از تعداد ۵۷ نمونه آب مورد آزمايش، در دامنه ۴۴۵-۴۶ ميلي‌گرم در ليتر بر حسب كربنات كلسيم مي‌باشد. حد قابل قبول بر اساس استاندارد ايران، ۵۰۰ ميلي‌گرم در ليتر بر حسب كربنات كلسيم مي‌باشد. علت عمده افزايش سختي كل در بعضي از آب انبارهاي مورد مطالعه، استفاده براي ذخيره‌ از آب رودخانه‌ در هنگام كم آبي و همچنين تبخير آب بوده است. نوع پوشش پشت بام منازل (حلب يا ايرانيت) تاثير محسوسي بر سختي آب نداشته است.

كلرور

از تعداد۵۷ نمونه آب برداشت شده از ۱۸ آب انبار براي آناليز كلرور، مقدار آن از ۲۳۰-۳۰ ميلي‌گرم در ليتر متغير بوده است. ميزان كلرور موجود در آب انبارهاي مورد تحقيق در حد قابل قبول مي‌باشد. علت افزايش ميزان كلرور در آب‌هاي ذخيره شده در آب انبارها، استفاده از آب رودخانه در ماه‌هاي مهر و آبان كاهش بارندگي در ماه‌هاي مزبور و همچنين احتمال ورود فاضلاب‌هاي سطحي و فضولات حيواني به رودخانه مي‌باشد.

این تنها بخشی از تحقیق بررسی شیمیایی و میکروبی آب انبارهای روستایی در استان گیلان بود.

بخشی از فهرست تحقیق بررسی شیمیایی و میکروبی آب انبارهای روستایی در استان گیلان

آب انبارهای روستایی گیلان

هم اکنون می توانید تحقیق  بررسی شیمیایی و میکروبی آب انبارهای روستایی در استان گیلان را به قیمت  ۳۵۰۰ تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.