دانلود تحقیق معماری اسلامی بررسی شیوه آذری - آسمان فایل
مرداد
۲۰
۱۳۹۵

دانلود تحقیق معماری اسلامی بررسی شیوه آذری

این فایل پاورپوینت شامل تحقیق کامل و جذاب درباره ی معماری اسلامی بررسی شیوه آذری می باشد که با خواندن آن اطلاعات جالب و خوبی را  کسب خواهید کرد. فایل به صورت پاور پوینت میباشد و براحتی میتوانید ویرایش  کنید و برای تحقیق مورد نظر خود استفاده کنید.

معماری اسلامی

توضیحات بیشتر در مورد تحقیق معماری اسلامی بررسی شیوه آذری

اسم فایل: معماری اسلامی بررسی شیوه آذری
فرمت فایل:  پاورپوینت ( قابل ویرایش )
تعداد اسلاید ها :۶۷
حجم فایل:  ۷ مگابایت

معماری

شیوه آذری دارای دو دوره است: دوره نخست از زمان هولاگو و پایتخت شدن مراغه و دوره دوم از زمان تیمور و پایتختی سمرقند آغاز می‌شود. در دوره دوم بود كه معماران بزرگی چون قوام‌الدین شیرازی و پسرش غیاث‌الدین و زین‌العابدین شیرازی، در خراسان بزرگ به كار گماشته شدند و سازنده ساختمانهای بزرگی در آنجا بودند.
ویژگی‌های زمانی در این شیوه بسیار كارساز بود. در آن زمان نیاز به ساخت ساختمانهای گوناگونی بود كه باید هرچه زودتر آماده می شدند. از همین رو در روند ساختمان‌سازی شتاب می‌شد. پس به بهره‌گیری از عناصر یكسان (مانند كاربندی و درسازه و آرایه) روی آوردند تا دستاوردشان باندام و سازوار باشد.
افزون بر این با از میان رفتن شماری از هنرمندان و معماران، در دوره نخست این شیوه، ساختمان‌هایی ساخته شد كه در آنها كاستی‌ها و نادرستی‌هایی هم پدید آمد، حتی در گزینش جای برخی از شهرها هم اشتباه كردند. برای نمونه الجایتو چون چمنزار سلطانیه را دوست داشت آنجا را پایتخت خود كرد. اما جایگاه شهر كشش طبیعی نداشت و با اینكه او برای آبادانی شهر، راه دسترسی آن را دگرگون ساخت اما پس از مرگ او، شهر نیز از آبادانی افتاد و در زمان صفویان لشگریان در آن اتراق كردند.
یكی از ویژگی‌های دیگر معماری این شیوه بهره‌گیری بیشتر از هندسه در طراحی معماری است. گوناگونی طرح‌ها در این شیوه از همه بیشتر است. بهره‌گیری از هندسه و تنوع طراحی در تهرنگ ساختمان در نهاز یعنی بیرون زدگی در كالبد و نخیر یعنی تورفتگی در آن نمودار می‌شود.
همچنین در این شیوه ساختمان‌هایی با اندازه‌های بسیار بزرگ ساخته شد كه در شیوه‌های پیشین مانند نداشت. همچون گنبد سلطانیه و مسجد علیشاه در تبریز. انواع نقشه با میانسرای چهار ایوانی برای مسجدها و مدرسه‌ها به كار رفت. آرامگاه‌ها همچون گذشته، برونگرا و بیشتر با تهرنگ چهارگوشه ، به ویژه در دوره دوم ساخته شدند. نمونه آن در ارسن شاه زنده سمرقند بود كه آرامگاه بسیاری از فرمانروایان  تیموری است. بیشتر آنها چهارگوشه و دارای گنبدهای دو پوسته گسسته ناری هستند.

نیارش

در شیوه آذری دگرگونی‌هایی در نیارش ساختمان رخ داد. در دوره نخست آن كه زمان آمیختگی شیوه‌های پیشین با معماری بومی آذربایجان بود، از چفد كلیل آذری كه در آن سرزمین روایی بود بهره‌گیری شد. این چفدها در همه جای ایران به همین نام به كار رفت.همچنین در این شیوه چفد پنج او هفت را دگرگون كرده و گمان كردند كه این نام از نسبت ۷/۵ گرفته شده است. از این رو چفد را به گونه ای زدند كه نسبت افراز به نیم‌دهانه، پنج به هفت می شد. این نادرستی سپس از سوی قوام‌الدین شیرازی و زین‌العابدین شیرازی درست شد.
در این شیوه چفد چمانه نیز بسیار به كار می‌رفت. چفد پایه در تاق آهنگ ایوان مسجد جامع یزد، چمانه است. گنبدی كه با چفدچمانه زده می‌شود سبویی نام دارد. گنبد سلطانیه سبویی است.
از چفد شبدری تند و كند در ساخت خود گنبد در گنبدهای دو پوسته و گسسته ناری بهره‌گیری شد. در این شیوه از این گنبد بسیار ساخته شد. چون افزون بر پوشاندن ساختمان، پاسخی به جنبه شكلی و نمادی نیز بود. بسیاری از ساختمان‌های خراسان بزرگ دارای این گنبد هستند .
در این شیوه برای ساخت گنبد گسسته (روی آهیانه گنبد) دیوارهایی به نام خشخاشی (درگرداگرد آن) ساخته می‌شد كه خود گنبد روی آنها سوار می‌شد. پایه (ساقه)  گنبد به دو گونه ساخته می شد. گریو و یا ازبانه. بلندای گریو گاه به ده متر می رسید. مانند گریو گنبد بارگاه حضرت امام رضا (ع).

این تنها بخشی از تحقیق معماری اسلامی بررسی شیوه آذری بود.

بخشی از اسلایدهای تحقیق معماری اسلامی بررسی شیوه آذری را در زیر مشاهده می کنید.

 

معماری اسلامی

هم اکنون می توانید تحقیق معماری اسلامی بررسی شیوه آذری را به قیمت ۶۹۰۰  تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.