تحقیق بررسی پروفیل آبشستگی پایین دست پرش هیدرولیکی - آسمان فایل
مرداد
۲۶
۱۳۹۵

تحقیق بررسی پروفیل آبشستگی پایین دست پرش هیدرولیکی

یکی از چیزهای مهمی که رایطه مستقیم با رسوبات در رودخانه ها دارد مسئله آبشستگی و رسوب گذاری است. اگر مقدار رسوب خارج شده بیشتر از رسوب وارد شده باشد کار فرسایش کف رودخانه وجود دارد. در ادامه می توانید تحقیق بررسی پروفیل آبشستگی پایین دست پرش هیدرولیکی را دانلود کنید.

بررسی پروفیل آبشستگی پایین دست پرش هیدرولیکی

توضیحات بیشتر در مورد تحقیق بررسی پروفیل آبشستگی پایین دست پرش هیدرولیکی با استفاده از تحقیقات آزمایشگاهی

عنوان: بررسی پروفیل آبشستگی پایین دست پرش هیدرولیکی با استفاده از تحقیقات آزمایشگاهی
فرمت فایل: word (قابل ویرایش و پرینت)
تعداد صفحات:۳۸
حجم فایل: ۴۹۰ کیلوبایت

بخشی از تحقیق بررسی پروفیل آبشستگی پایین دست پرش هیدرولیکی با استفاده از تحقیقات آزمایشگاهی به همراه فهرست مطالب آن را می توانید در قسمت پایین مشاهده نمایید.

۲-۲-۱- آبشستگی عمومی

آبشستگی عمومی در دو حالت اتفاق می‌افتد:
الف) در جائیکه رودخانه هنوز به حالت تعادل نرسیده و پتانسیل حمل رسوب در بازه‌ای از رودخانه بیش از میزان رسوب ورودی به این بازه باشد.
ب) در جائیکه سرعت جریان به دلایلی افزایش پیدا می‌کند مانند کاهش مقطع رودخانه در محل پل‌ها که در مقطع تنگ شده آبشستگی عمومی اتفاق می‌افتد.
در محل احداث پل، آبشکن و یا دیواره ساحلی معمولاً عرض رودخانه را کاهش می‌دهند (شکل ۲-۱) این عمل باعث می‌شود که سرعت جریان در این محدوده افزایش یابد در نتیجه به ظرفیت حمل رسوب افزوده شده و سبب خواهد شد تا بستر رودخانه در این محل فرسایش یابد. عمل فرسایش آنقدر ادامه می‌یابد تا ظرفیت حمل رسوب کاهش یافته و برابر با ظرفیت حمل رسوب در مقطع بالادست گردد. در این حالت فرسایش در این محل متوقف می‌گردد. هرچند این فرسایش موجب می‌شود که تأثیر پس زدگی آب در بالادست کاهش یابد ولی بخاطر این مسئله نباید اجازه داده شود تا فرسایش صورت گیرد زیرا آبشستگی باعث خطرات جدی مثل ریزش پل می‌گردد.

-۲-۲- آبشستگی موضعی

همانگونه که قبلاً اشاره شد، آبشستگی موضعی در هر مکانی که شدت جریان‌های درهم به طور موضعی افزایش می‌یابد، بوجود می‌آید.
همانگونه که قبلاً اشاره شد، آبشستگی موضعی در هر مکانی که شدت جریان‌های درهم بطور موضعی افزایش می‌یابد، بوجود می‌آید.
آبشستگی موضعی پایین دست سازه‌های هیدرولیکی نظیر سرریزها، شوتها، دریچه‌ها و غیره پدیده‌ای است که به‌دلیل وجود سرعت محلی بیش از سرعت بحرانی (سرعت آستانه حرکت ذرات) بوجود می‌آید. دلایل آن را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

  • ناکافی بودن مقدار استهلاک انرژی
  • تشکیل پرش هیدرولیکی ناپایدار و انتقال پرش خارج از کف حوضچه آرامش
  • بوجود آمدن جریان‌های پیچشی در پایین دست سازه‌های هیدرولیکی.

شکل (۲-۳) چند نوع سازه هیدرولیکی و آبشستگی پایین دست آنها را نشان می‌دهد. میزان عمق آبشستگی برای هر یک از سازه‌ها بستگی به شرایط هیدرولیکی جریان و مشخصات رسوب و شرایط هندسی سازه دارد. تخمین میزان عمق آبشستگی از این رو اهمیت دارد که این پدیده ممکن است باعث تخریب سازه گردد. یک فرمول عمومی که بتواند برای تعیین میزان عمق فرسایش در هریک از حالات مورد استفاده قرار گیرد وجود ندارد. روشی که معمولاً استفاده می‌شود، پیدایش رابطه‌ای در آزمایشگاه و با استفاده از مدل‌های هیدرولیکی می‌باشد.
برای بدست آوردن روابط هیدرولیکی در زمان شروع حرکت ذره، روش‌های متعددی ارائه شده است که در زیر تعدادی از این روش‌ها ذکر خواهد گردید:

۲-۳-۱- روش تنش برشی

شیلدز (۱۹۳۶)[۱] مطالعات بنیادی خود را برای یافتن رابطه‌ای در آستانه حرکت ذرات انجام داد. او پس از آزمایش‌های متعدد شروع حرکت ذرات کروی یکنواخت را وابسته به عوامل زیر تشخیص داد:

  • اندازه ذره ، لزجت مایع ، جرم مخصوص مایع ، وزن مخصوص ذره تنش برشی جریان در آستانه حرکت ذره .

فهرست مطالب این تحقیق در پایین آمده است.

۲-۱ مقدمه
۲-۲- انواع آبشستگی
۲-۲-۱- آبشستگی عمومی
۲-۲-۲- آبشستگی موضعی
۲-۳-۱- روش تنش برشی
۲-۳-۲- روش سرعت بحرانی
۲-۳-۳- روش تصادفی انتقال رسوب
۲-۴- معادلات حاکم بر پدیده کف کنی بستر فرسایش‌پذیر
۲-۵- آشفتگی جریان و تأثیر آن بر آبشستگی
۲-۶- مراحل گسترش گودال آبشستگی
۲-۷- عوامل مؤثر بر میزان آبشستگی
۲-۷-۱- عوامل ایجاد کننده نیرو (Loading)
۲-۷-۲- عوامل مقاوم در مقابل نیرو (Strength)
۲-۸- آبشستگی پایین دست حوضچه آرامش
۲-۹- نتیجه‌گیری
فصل سوم
۳-۱- مقدمه
۳-۲- کارهای انجام شده قبلی
۳-۴- نتیجه گیری

هم اکنون می توانید تحقیق بررسی پروفیل آبشستگی پایین دست پرش هیدرولیکی با استفاده از تحقیقات آزمایشگاهی را به قیمت ۶۹۰۰  تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.