دانلود مقاله اقلیم در معماری - آسمان فایل
مرداد
۲۷
۱۳۹۵

دانلود مقاله اقلیم در معماری

تابش آفتاب، دمای هوا، رطوبت هوا، فشار بخار، بادهای موسمی ، بارندگی و غیره همگی از عوامل تأثیرگذار بر معماری در مناطق مختلف هستند. در این تحقیق بطور کامل و جامع به بررسی عوامل ذکر شده و تأثیر عوامل دیگر در معماری پرداخته شده است. در ادامه می توانید تحقیق اقلیم در معماری را دانلود و مشاهده کنید.

اقلیم در معماری

مشخصات فایل اقلیم در معماری

عنوان: اقلیم در معماری
فرمت فایل: word (قابل ویرایش و پرینت)
تعداد صفحات: ۷۰
حجم فایل: ۲۴۶ کیلوبایت

خلاصه آنجه در مقاله اقلیم در معماری می خوانید.

منطقه ي آسايش:
مطالب فوق نشان مي دهد که احساس انسان نسبت به محيط اطرافش را نمي توان تنها از طريق بررسي يک از عنماصر اقليمي مانند درجه حرارت، رطوبت نسبي يا جريان هوا بيان کرد؛ زيرا ترکيب اين عناصر بر انسان تاثير مي گذارد و با آسايش فيزيکي او ارتباط دارد. براي مثال، اگر سرعت هوا را ثابت فرض کنيم و تابش آفتاب را ناديده بگيريم (يعني به فرض آنکه افراد در سايه و در فضاي داخلي قرار داشته باشند، بيشتر افراد در دماي ۲۱ الي ۲۶ درجه ي سانتي گراد و رطوببت نسبي ۳۰ تا ۶۰ درصد از نظر فيزيکي راحت هستند. حال اگر شرايط هواي داخل اين اتاق را تغيير دهيم، يعني رطوبت آن افزايش و دماي آن کاهش يابد، اين افراد به تدريج احساس ناراحتي مي کنند.
بنابراين، نسبت درجه حرارت و رطوبت نسبي هوا در ايجاد احساس آسايش انسان تاثير دارد. البته واکنش بدن در برابر شرايط اقليمي پديده اي تجربي است و در فرهنگ ها و مناطق جغرافيايي مختلف، متفاوت است. به طور مثال، در آلمان دماي ۵/۶۹ درجه ي فارنهايت (۸/۲۰ درجه ي سانتيگراد) و رطوبت نسبي ۵۰ درصد مطلوب است. در حالي که بريتانيا، دماي ۵۸ اتا ۷۰ درجه ي فارنهايت (۴/۱۴ – ۱/۲۱ درجه سانتي گراد) و در آمريکا، دماي ۶۹ تا ۸۰ درجه ي فارنهايت (۸/۲۰- ۷/۲۶ درجه ي سانتي گراد) ترجيح داده مي شود. همين طور که در مناطق استوايي دماي ۷۴ تا ۸۵ درجه ي فارنهايت (۳/۲۳- ۴/۲۹ درجه سانتي گراد) و ر طوبت نسبي ۳۰ تا ۷۰ درصد مطلوب است.
اين ارقام، تعيين کننده ي شرايط هوايي است که انسان در آن شرايط از نظر فيزيکي راحت است. اين منطقه، مشخص کننده ي وضعيت هايي است که فرد در آن احساس آسايش مي کند. البته به دليل تفاوت ميان دماي مطلوب هوا در مناطق مختلف، نمي توان محدوده ي دقيقي براي منطقه ي آسايش تعيين کرد؛ زيرا دماي مطلوب هوا در يک منطقه ي مشخص براي افرادي با جنس و سن مختلف متفاوت است و به نوع ميزان فعاليت و نوع و ميزان پوشش فرد نيز بستگي دارد. همچنين دماي مطلوب هوا براي يک فرد در فصل تابستان و زمستان متفاوت است. نتايج آزمايش هايي را نشان مي دهد که طي ساليان متمادي بر روي صدها نفر از ساکنين مناطق مختلف به منظور تعيين رابطه ي بين دما، رطوبت و جريان هوا و تاثير آنها بر منطقه ي آسايش انجام شده است. بر اساس اين نتاييج در فصل تابستان دماي ۲۴ درجه ي سانتي گراد و رطوبت نسبي ۵۰ درصد براي ۹۸ درصد افراد مطلوب است. در حالي که در فصل زمستان، براي آنکه ۹۷ درصد افراد احساس آسايش کنند، با حفظ رطوبت نسبي حدود ۵۰ درصد بايد دما را به ۲۱ درجه ي سانتي گراد کاهش داد. براساس منابع مورد استفاده به نظر مي رسد که در کشور ما تاکنون آزمايش ها و مطالعاتي که شرايط مطلوب دما و رطوبت هوا را نشان دهد، انجام نشده است. به همين دليل، در اين کتاب براي تعيين حدود منطقه ي آسايش در ايران، از روش پيشنهادي «اولگي» استفاده شده است.

فهرست مطالب مقاله اقلیم در معماری در پایین آمده است.

تابش آفتاب
دماي هوا:
رطوبت هوا:
رطوبت مطلق:
فشار بخار:
رطوبت نسبي:
سيستم هاي باد:
بادهاي تجاري:
بادهاي قطبي:
بادهاي موسمي:
بارندگي:
منطقه ي آسايش:
تاثير عوامل اقليمي بر منطقه ي آسايش:
تاثير تابش آفتاب بر منطقه ي آسايش:
تاثير رطوبت هوا بر منطقه آسايش:
تاثير باد بر منطقه ي آسايش:
تابش آفتاب و تاثير آن بر ساختمان و محيط اطراف
موقعيت خورشيد:
تابش آفتاب:
پرتو مستقيم و پراکنده:
پرتو بازتابيده از سطوح اطرف:
پرتو ساطع شده از زمين و اجسام گرم شده:
پرتو ساطع شده از ساختمان به آسمان:
تابش آفتاب و انرژي حاصل از آن در جهت هاي مختلف جغرافيايي:
سطوح قائم:
ديوارهاي جنوبي:
ديوارهاي جنوب شرقي و جنوب غربي:
ديوارهاي شرقي، غربي و شمالي:سطوح افقي:
سطوح شيب دار:
کيفيت سطح مورد تابش:
تاثير رنگ در مقدار انرژي خورشيدي جذب شده در يک سطح:
تاثير تابش آفتاب در حرارت داخلي ساختمان:
رسانش:
همرفت:
تابش:
تبخير:
تابش آفتاب بر انواع ديوار:
رابطه ي ضخامت ديوار، ظرفيت حرارتي و وضعيت حرارتي هواي داخلي:
تابش آفتاب بر انواع بام:
بام هاي يکپارچه يا ترکيبي سنگين:
تاثير رنگ سطح خارجي:
تابش آفتاب بر پنجره:
معيار ارزيابي شرايط تهويه در داخل ساختمان
مکانيسم تهويه طبيعي و …
این تنها بخشی از فهرست مطالب تحقیق اقلیم در معماری است.

 دانلود و مطالعه تحقیق اقلیم و معماری نیز پیشنهاد می شود.

هم اکنون می توانید تحقیق اقلیم در معماری را به قیمت ۹۰۰۰  تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.