اثرات شرايط محيطی بر عملكرد تجهيزات نيروگاه بخار - آسمان فایل
شهریور
۱
۱۳۹۵

اثرات شرايط محيطی بر عملكرد تجهيزات نيروگاه بخار

از مهمترین نیروگاههای حرارتی در هر کشور از جمله ایران نیروگاههای بخاری هستند که عامل اصلی در تولید انرژی الکتریکی هستند. چند نمونه از این نیروگاهها در کشور ما عبارتند از: اسلام آباد اطفهان – طوس مشهد – بعثت تهران – شهيد منتظر قائم كرج و غیره . در ادامه می توانید مقاله اثرات شرايط محيطی بر عملكرد تجهيزات نيروگاه بخار را دانلود کنید.

سيستم كنترل درجه حرارت بخار

مشخصات فایل اثرات شرايط محيطی بر عملكرد تجهيزات نيروگاه بخار

عنوان: اثرات شرايط  محيطی بر عملكرد  تجهيزات نيروگاه بخار
فرمت فایل: word (قابل ویرایش و پرینت)
تعداد صفحات: ۱۱۰
حجم فایل: ۲۱۴ کیلوبایت

خلاصه آنچه در تحقیق اثرات شرايط  محيطی بر عملكرد  تجهيزات نيروگاه بخار می خوانید.

بخشی از چکیده تحقیق  اثرات شرايط  محيطی بر عملكرد  تجهيزات نيروگاه بخار در پایین آمده است.

اثرات شرايط محيطی بر عملكرد تجهيزات نيروگاه بخار

۱ ـ ۲ ـ ۱ ـ جنس لوله هاي بويلر :
انتخاب جنس فلز لوله بويلر بستگي به شرايط كاري آن بويژه درجه حرارت و فشار داخل آن خواهد داشت . افزايش درجه حرارت از حد مجاز حتي در مقادير كمي در دراز مدت قادر است كه ايجاد تغييرات ساختاري در مواد لوله نموده و كيفيت خواص مكانيكي آنرا پائين بياورد .

۱ ـ ۲ ـ ۸ ـ ۱ ـ ساختار ميكروسكوپي فولادها :
ساختار ميكروسكوپي فولاد كربني ساده كه بيشتر در واتروالها استفاده مي شود .از فاز زمينه فريت يا آهن كه به جهت ميزان كربن كم آن تا ( ۰۲۵/۰ درصد ) نرم مي باشد و مقدار كمي فاز پراكنده پوليت كه مجموعه اي است از لايه هاي آهن و كاربيد آهن Fe3C تشكيل شده است كه پرليت بجهت سخت بودن كاربيد آهن سختي بيشتري نسبت به فاز دارد .

۱ ـ ۲ ـ ۸ ـ ۲ ـ اورهيت شدن لوله هاي بويلر :
در اورهيت شدن لوله هاي بويلر وقتي درجه حرارت فلز لوله به ميزان كمي از درجه حرارت مجاز آن ( تا حدود ۱۰۰ درجه سانتي گراد ) افزايش يابد اورهيت را دراز مدت و وقتي درجه حرارت به ميزان بيشتري از درجه حرارت مجاز آن بالا ميرود اورهيت را كوتاه مدت تقسيم بندي نموده اند .

۱ ـ ۲ ـ ۸ ـ ۳ ـ تغييرات ساختار فولاد در تحت اورهيت :
در تحول اورهيت شدن فولادهاي پرليتي ـ فريتي وقتي درجه حرارت فلز لوله از حدود ۴۵۰ درجه سانتي گراد تجاوز مي كند ( به حدود درجه حرارت مجاز در جدول ۱ ـ ۳ توجه شود ) لايه هاي پرليت ابتدا شروع به شكستن مي نمايد و حالت صفحه اي خود را از دست مي دهند و در تحت زمان بيشتر كاربيد آهن حالت كروي بخود مي گيرد .

۱ ـ ۲ ـ ۸ ـ ۴ ـ اتفاقات اورهيت در نيروگاهها :
اتفاقات زيادي در نيروگاههاي مختلف از هر دو نوع اورهيت تا بحال پيش آمده است كه به ذكر خلاصه اي از دو مورد اشاره مي گردد .
اورهيت سوپر هيتر اوليه واحد ( ۱ ) نيروگاه تبريز با ظرفيت ۳۶۸ مگا وات : قسمتي از سوپر هيترهاي اوليه واحد اول نيروگاه تبريز كه در پائين ترين قسمت و در بالاي محفظه احتراق بحالت افقي قرار داشت و در سال ۱۳۶۸ در معرض اورهيت قرار گرفته و در نواحي از لوله ها با دگرگوني و سوراخ ايجاد گرديد ، بويلر واحد سيستم گردشي تحت فشار كنترل شده با فشار  ۵/۱۷۸ساخت كارخانه (STEIN) فرانسه و نوع درام دار با كيلوگرم بر سانتي متر مربع و درجه حرارت بخار  ۵۳۸درجه سانتي گراد مي باشد .

۲ ـ ۳ ـ اورهيت ري هيت واحد ( ۳ ) نيروگاه
شهيد محمد منتظري با ظرفيت ۳۰۰ مگا وات : در ناحيه اي از ري هيت واحد ( ۳ ) نيروگاه شهيد محمد منتظري در سال ۱۳۶۸ شكستگي ايجاد گرديده كه بعد از بررسي و مشاهده محل شكست مشخص گرديد كه تدريجاً ضخامت لوله بجهت اكسيد شدن جداره داخلي كم شده كه اين مسئله باعث وارد شدن تنش بيش از حد مجاز و پارگي آن و همچنين اورهيت شدن آن گرديده بود .

۱ ـ ۲ ـ ۸ ـ ۵ ـ بحث و نتيجه گيري :
جنس لوله هاي بويلر و تغييرات ساختاري آنها مورد مطالعه قرار گرفت و مشخص گرديد كه بيشترين علل شكستگي هاي مكانيكي در بويلر بخاطر اورهيت شدن لوله هاي آنست بالا رفتن درجه حرارت لوله از حد مجاز مي تواند موجب اورهيت كوتاه مدت و دراز مدت شود .

۱ ـ ۳ ـ گرمكن هاي آب تغذيه
به منظور افزايش بازده نيروگاههاي بخاري بايد آب ورودي به ديگ بخار گرم شود . تا به صورت مايع اشباع وارد ديگ بخار شود . اين كار توسط مدلهاي حرارتي يا گرمكن هاي آب تغذيه انجام مي شود . روش گرم كردن آب از طريق زير كشهاي بخار گرفته شده از توربين مي باشد .

دي اريتور
آب تغذيه ديگهاي بخار بايد داري مشخصات به خصوصي باشد تا اثرات نا مطلوبي بر روي ديگ بخار نداشته باشد به عبارت ديگر آب تغذيه بايد دور از نمكهاي خورنده و گازهاي محلول در آن باشد ، زيرا گازهاي دي اكسيد كربن بخصوص گاز اكسيژن باعث ايجاد خوردگي روي سطوح داخلي لوله هاي ديگ بخار و درام مي شود .

فهرست مطالب تحقیق اثرات شرايط  محيطی بر عملكرد  تجهيزات نيروگاه بخار در پایین آمده است.

گرمکن های آب تغذیه

گرمكن های هوا هم اکنون می توانید تحقیق اثرات شرايط  محيطی بر عملكرد  تجهيزات نيروگاه بخار را به قیمت ۷۹۰۰  تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.