دانلود تحقیق راديوگرافی - آسمان فایل
شهریور
۱
۱۳۹۵

دانلود تحقیق راديوگرافی

اگر به دنبال تحقیقی کامل و جذاب و با ارزش در مورد راديوگرافی هستید و یا علاقمند به آشنایی بیشتر با راديوگرافی می باشید پیشنهاد می کنیم از این فایل دیدن کنید. این فایل با فرمت word میباشد که  شما براحتی میتوانید آنرا به دلخواه خود ویرایش کرده و در تحقیق مورد نظر خود استفاده کنید.

راديوگرافی

مشخصات فایل راديوگرافی

عنوان : راديوگرافی
فرمت فایل : word ( قابل ویرایش )
تعداد صفحات : ۴۳
حجم فایل : ۲۰۷ کیلوبایت

خلاصه آنچه در تحقیق راديوگرافی می خوانید.

كاربردهاي راديوگرافي
ويژگيهايي از قطعات و سازه ها را كه منشأ تغيير كافي ضخامت يا چگالي باشند، مي توان به كمك راديوگرافي آشكارسازي و تعيين نمود. هر چه اين تغييرات بيشتر باشد آشكارسازي آ“ها ساده تر خواهد بود ،‌تخلخل و ديگر حفره ها و همچنين ناخالصيها – به شرط آنكه چگاليشان متفاوت با مادة اصلي باشد . از جمله اصلي ترين عيوب قابل تشخيص با راديوگرافي به شمار مي روند.

برخي از محدوديت راديوگرافي
هر چند بازرسي غير مخرب به روش راديوگرافي تكنيكي بسيار مفيد براي آزمون مواد به حساب مي آيد ،‌ولي داراي محدوديتها و معايبي نيز هست.هزينه هاي مرتبط با راديوگرافي در مقايسه با ديگر روشهاي غير مخرب بالا مي باشد ؛ ميزان سرمايه گذاي ثابت براي خريد تجهيزات اشعه X زياد بوده و بعلاوه ، فضاي قابل ملاحظه اي براي آزمايشگاه كه تاريكخانه نيز بخشي از آنست مورد نياز است .

اصول راديوگرافي
در آزمون راديوگرافي ، جسم مورد آزمايش در مسير پرتوهاي صادره از چشمة اشعة   X يا  قرار گرفته و محيط ثبت كننده (معمولاً فيلم ) نزديك به جسم ولي در سمت مقابل چشمة تابش كننده قرار مي گيرد.

منابع تشعشع
بخشي از بيناب امواج الكترومغناطيس پرتوهاي با بسامد بسيار بالا (طول موج كوتاه ) كه متناظر با تابش هاي  X و  مي باشد ، تنها بخشي از بيناب است كه مي تواند از اجسام جامد جامد و مات عبور نمايد.

توليد اشعه X
همان طور كه در پاراگراف قبل يادآور شديم ، اشعه X از طريق بمباران سطح فلزات با پرتوهاي الكتروني با انرژي زياد توليد مي شود. اجزاء اصلي يك لامپ اشعة X  عبارتند از كاتد صادر كنندة الكترون و آند كه هر دوي آنها درون لامپ كه از هوا تخليه شده است قرار مي گيرند. كاتد از يك رشته حلقوي تنگستن تشكيل شده و يك جريان الكتريكي با ولتاژ كم كه از درون آن مي گذرد ، باعث گزارش و صدور ترمويونيك الكترون از آن مي گردد. بين كاتد و آند اختلاف پتانسيل الكتريكي زيادي برقرار است كه باعث شتاب گرفتن الكترونها در فاصلة بين اين دو مي شود . اندازة اين ولتاژ معمولاً بين ۵۰ كيلوولت و يك مگاولت مي باشد.

بيناب اشعة x
پرتوهاي حاصل از يك مولد اشعة X داراي يك طول موج مشخص نبوده و محدوده اي از طول موجها را شامل مي شوند، دو فرآيند در توليد پرتوهاي ايكس دخالت دارد. كندش نهايي الكترونها هنگامي كه با اتمهاي آند برخورد مي كنند پرتوهاي X با طول موجهاي متفاوت توليد مي كند. اين تشعشع سفيد و يا بيناب پيوسته بسامدها به تابش ترمزي موسوم مي باشد.

چشمه هاي تشعشع گاما
پرتوهاي گاما حاصل واپاشي هستة‌اتمهاي مواد راديوآكتيو بوده و به عكس بيناب پيوستة (گستردة ) حاصل از لامپ هاي اشعة X ، تابش كننده هاي  يك يا چند طول موج كه هر يك از فوتونهاي مشخص و با انرژي معين تشكيل شده ، توليد مي كنند . راديوم كه يك عنصر راديواكتيو طبيعي است، مدتها به عنوان تابش كننده  در راديوگرافي مورد استفاده قرار مي گرفت ؛ ولي امروزه بيشتر از راديوايزوتوپهاي حاصل از رآكتورهاي هسته اي استفاده مي شود.

فهرست مطالب تحقیق راديوگرافی را در قسمت پایین میتوانید مشاهده نمایید.

پيشگفتار
كاربردهاي راديوگرافي
برخي از محدوديت راديوگرافي
اصول راديوگرافي
منابع تشعشع
توليد اشعه X
بيناب اشعة x
چشمه هاي تشعشع گاما
ميرا شدن تشعشع
هم ارزي راديوگرافي
تشكيل سايه ، بزرگ شدن و اعوجاج
فيلم و كاغذ راديوگرافي
راديوگرافي خشك
فلورسكپي
پارامترهاي پرتودهي
صفحات راديوگرافي
علامات تشخيص هويت و نشانگرهاي كيفيت تصوير
بازرسي قطعات ساده
بازرسي قطعات پيچيده
مشاهده و تفسير راديوگرافها
خطرات پرتوگيري
حفاظت در برابر تشعشع
اندازه گيري تشعشع دريافت شده توسط پرسنل راديوگرافي

هم اکنون می توانید تحقیق راديوگرافی را به قیمت ۹۹۰۰  تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.