دانلود تحقیق كاربرد الكترونيك قدرت - آسمان فایل
شهریور
۱
۱۳۹۵

دانلود تحقیق كاربرد الكترونيك قدرت

ترکیبی از الکترونیک، قدرت و کنترل با هم تشکیل الکترونیک قدرت را می دهند. حالت پایدار و دینامیک سیستم های حلقه در کنترل مورد بررسی قرار می گیرد. اگر طالب آشنایی کامل با سه موضوع الکترونیک، قدرت و کنترل هستید دانلود و مطالعه تحقیق كاربرد الكترونيك قدرت را از دست ندهید.

 تاريخچه الكترونيك قدرت

مشخصات فایل كاربرد الكترونيك قدرت

عنوان: كاربرد الكترونيك قدرت
فرمت فایل: word (قابل ویرایش و پرینت)
تعداد صفحات: ۲۴
حجم فایل: ۷۶ کیلوبایت

خلاصه آنچه در تحقیق كاربرد الكترونيك قدرت می خوانید.

تاريخچه الكترونيك قدرت

تاريخچه الكترونيك قدرت با ارائه يكسو ساز قوس جيوه اي ، در سال ۱۹۰۰ شروع شد . سپس ، به تدريج يكسو ساز تانك فلزي ، يكسو ساز لامپ خلاء با شبكه قابل كنترل ، اينگنيترون ، فانوترون ، و تايراترون ارائه شدند . تا دهه پنجاه براي كنترل قدرت از اين افزارها استفاده مي شد .

الكترونيك قدرت و محركهاي الكتريكي چرخان
از سالهاي ۱۹۵۰ به بعد تكاپوي شديدي در توسعه ، توليد ، و كاربرد وسايل نيمه هادي وجود داشته است . امروزه بيش از ۱۰۰ ميليون وسيله در هر سال توليد مي شود و ميزان رشد آن بيشتر از ۱۰ ميليون وسيله در سال است . اين تعداد به تنهايي مشخص كننده اهميت نيمه هاديها در صنايع الكتريكي است .

محركهاي الكتريكي چرخان
يكي از مهمترين موارد استعمال الكترونيك قدرت كنترل محركهاي الكتريكي است . البته زمينه هاي كاربرد مهم ديگري نيز زا قبيل واگرداني معمولي قدرت الكتريكي (مبدلهاي جريان مستقيم به جريان متناوب و بالعكس ) ايجاد حرارت القايي (كوره هاي القايي) كنترل شدت نور (در لامپهاي الكتريكي )و گوش به زنگ نگه داشتن منابع تغذيه يدكي وجود دارد .

محركهاي الكتريكي جريان مستقيم
موتور جريان مستقيم برغم اينكه جا به جا كن (كموتور ) دارد و از موتور جريان متناوب با موتور اسمي مشابه بزرگتر است ، ولي به علت اماكن وسيع كنترل سرعتش كه توسط كنترل ولتاژ ورودي آن صورت مي گيرد ، رايجتر است . به اين منظور منبع تغذيه به طور غير پيوسته به نحو موثري توسط مدار تيرستوري قطع و وصل مي شود. با تغيير نسبت زمان قطع به وصل منبع تغذيه مي توان مقدار متوسط ولتاژ را در پايانه هاي (دو سر ورودي ) موتور تنظيم كرد .

برشگرهاي dc
در بسياري از كارهاي صنعتي لازم است كه منبع ولتاژ dc ثابتي به منبع ولتاژ dc متغيري تبديل شود . برشگر dc مستقيماً dc را به dc تبديل مي كند و آن را مبدل dc به dc نيز مي نامند . برشگر را مي توان معادل dc ترانسفورمر ac در نظر گرفت كه نسبت دورهاي آن به طور پيوسته قابل تغيير باشد . از  برشگر dc مانند ترانسفورمر مي توان براي افزايش يا كاهش ولتاژ منبع dc استفاده كرد .

اصول كار كاهش ولتاژ
اصولي كلي كار را مي توان با شكل پائين ا الف شرح داد . هنگامي كه سوئيچ SW به مدت t1 بسته باشد ، ولتاژ ورودي Vs به دو سر بار مي افتد . اگر سوئيچ به مدت زمان t2 باز بماند ، ولتاژ دو سر بار صفر خواهد بود . شكل موجهاي ولتاژ خروجي و جريان بار نيز در شكل ب نشان داده شده است . سوئيچ برشگر را مي توان با استفاده از BJT(1) قدرت . MOSFET (2) قدرت ، GTO (3) ، يا (۴) تايريستور باكموتاسيون اجباري ساخت .

اصول كار افزايش
از برشگر مي توان براي افزايش ولتاژ dc استفاده كرد و آرايش مداري كار افزايش در شكل الف نشان داده شده است . هنگامي كه سوئيچ SW به  مدت t1 بسته مي شود ، جريان سلف افزايش مي يابد و انرژي در سلف L ذخيره مي شود . اگر سوئيچ به مدت t2 باز بماند ، انرژي ذخيره شده در سلف از طريق ديود D1 به بار منتقل ميشود . و جريان سلف افت مي كند .

پارامترهاي عملكرد
افزارهاي نيمه هادي قدرت احتياج به حداقل زماني براي روشن و خاموش شدن دارند .بنابراين دوره كاركرد K را فقط مي توان بين حداقل Kmin و مقدار حداكثر Kmax كنترل كرد ، و بدين طريق حداقل و حداكثر ولتاژ خروجي محدود مي شود . فركانس سويچينگ برشگر نيز محدود مي شود . ضربان جريان بار به طور معكوس به فركانس برش f بستگي دارد .

فهرست مطالب تحقیق كاربرد الكترونيك قدرت در پایین آمده است.

كاربرد الكترونيك قدرت

هم اکنون می توانید تحقیق كاربرد الكترونيك قدرت را به قیمت ۳۹۰۰  تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.