دانلود تحقیق دفاع مقدس - آسمان فایل
شهریور
۲
۱۳۹۵

دانلود تحقیق دفاع مقدس

یکی از بدترین روزهایی که در تاریخ ایران به ثبت رسیده است و ملت ایران از آن خاطرات بسیار تلخی دارند روز سی و یک شهریور ۱۳۵۹ می باشد. در این روز بود که حمله جنگنده های عراق به ایران شروع شد. حمله ای که به بیش از ۸ سال انجامید. ۸ سال جنگ ، ۸ سال دفاع، ۸ سال کشتار. در ادامه می توانید تحقیق دفاع مقدس را دانلود کنید.

دفاع مقدس

مشخصات فایل دفاع مقدس

عنوان: دفاع مقدس
فرمت فایل: word (قابل ویرایش و پرینت)
تعداد صفحات: ۴۳
حجم فایل: ۲۱۷ کیلوبایت

خلاصه آنچه در تحقیق دفاع مقدس می خوانید.

نگاهی به تاریخچه هشت سال جنگ ایران و عراق
مقدمه

سی و یکم شهریور ۱۳۵۹، غرش جنگنده های عراقی برای اولین بار در آسمان ایران به گوش رسید تجاوز ارتش عراق به حریم زمینی و هوایی ایران، آغاز جنگی بود ویرانگر و بی حاصل که ناباورانه هشت سال به درازا کشید ربع قرن پس از آن اولین حمله، برای مردم ایران و عراق چیزی از آن جنگ نمانده جزی میلیون ها کشته و مجروح ، صدها و میلیارد دلار خسارت و مشتی خاطره .

پیشینه تاریخی
اگر چه حمله عراق به ایران در آخرین روز تابستان ۱۳۵۹ ناگهانی بود. اما خصومت میان دو کشور همسایه به هیچ وجه تازگی نداشت نبردهای پرشمار عثمانی ها و ایرانیان در عهد صفوی بر سر منطقه بین النهرین تا زمان انقراض این سلسله ادامه داشت .
بعد از عهد صفوی، یک بار در نیمه اول قرن هیجده میلادی نادر شاه افشار بغداد را محاصره کرد؛ در اواخر همان سده شهر بصره به اشغال کریم خان زند در آمد. اما هیچ یک از این لشکر کشی ها نیز نتوانست به درگیرهای دو سرزمین بر سر مرز مشترک پایان دهد.
معاهده معروف از روم میان قاجاریان و امپراتوری عثمانی که با میانجیگری بریتانیا به امضا رسیده بود برای مدتی از تنش ها کاست اما جدال در مناطق کردنشین شمال و مطنقه عرب نشین محّمره ( خوزستان امروزی) گویی پایانی نداشت. پس از جنگ جهانی اول، امپراتوری شکست خورده عثمانی به کمک خط کش دولت های پیروز ( فرانسه و بریتانیا ) تقسیم شد تا عراق امروزی پدید بیاید (۱۹۲۰).
مشکلات دو کشور- به ویژه برسر اروند رود ( شط العرب) – در تمام دوران پهلوی نیز ادامه داشت. پیمان ۱۹۷۵ الجزیره ، آخرین معاهده ای بود که برای پایان دادن به قرن ها درگیری بر سرمرزهای مشترک میان ایران و عراق امضا دشه بود؛ اما این پیمان نیز عمر درازی نیافت
پنج سال پس از توافق با محمد رضا پهلوی و درست پنج روز پیش از حمله به ایران ، در ۱۷ سپتامبر ۱۹۸۰، صدام حسین معاهده الجزیره را بی اعتبار دانست و خواستار کنترل عراق بر همه اروند رود ( شط العرب ) شد بسیاری از همین زمان، جنگ میان دو کشور را اجتناب پذیری می دانستند.

مرحله اول جنگ : پیشروی عراق
مرحله دوم جنگ : پیشروی ایران
مرحله سوم جنگ : جنگ فرسایشی
مرحله پایانی جنگ: حمله های آخرین و آتش بس
مرحله اول جنگ : پیشروی عراق

تصور صدام حسین بر این بود که حمله ایران در شرایط بحرانی پس از انقلاب اسلامی، با پیروزی سریع و آسانی همراه خواهد بود.
روزهای آغازین جنگ ، این تصور او تا حدی رنگ واقعیت گرفت . نیروهای عراقی از سه استان کرمانشاه ، ایلام و خوزستان وارد خاک ایران شدند. ابتکار عمل عراق و حمله غافلگیرانه امکان مقاومت نیروهای مرزی ایران را کاهش می داد
تنها چند روز پس از آغاز جگ ، ابعاد در خور توجهی از خاک ایران اشغال شده بود. در جبه های شمال غرب و غرب، نیروهای عراق ده ها کیلومتر در خاک ایران پیشروی کرده و به دامنه های زاگرس رسیده بودند.
شهرهایی چون مهران، قصر شیرین، سرپل ذهاب ، گیلان غرب و ارتفاعات مریوان خسارت شدید دیده و یا به اشغال کامل در آمدند. در جبهه جنوبی نیز ، با وجود مقاومت بیش از حد انتظار نیروهای ایرانی، ارتش عراق به سرعت پیشروی می کرد.
با گذشت چند هفته پس از اولین حمله هوایی به فرودگاه مهرآباد، نیروهای عراقی به دروازه های شهر آبادان رسیده بودنداما مقاومت نیروهای مردمی و سپاهی مانع از اشغال این شهر شد. در اطراف خرمشهر اما داستان به گونه دیگر بود.

فهرست مطالب تحقیق دفاع مقدس در پایین آمده است.

نگاهی به تاریخچه هشت سال جنگ ایران و عراق
مقدمه
پیشینه تاریخی
شغال خرمشهر
تحولات سیاسی داخل ایران
بازگشت به فهرست
آزاد سازی خرمشهر
استراتژی سیاسی ایران
جنگ در خاک عراق
نقش قدرت های جهانی
بازگشت به فهرست
جنگ نفت کش ها
جنگ شهرها
بازگشت به فهرست
قطع نامه ۵۹۸
خودی و غیر خودی در انقلاب اسلامی
مقدمه
خودی در لغت
خودی در فلسفه و اخلاق
خودی ، خودآگاهی و هویت
از خود بیگانگان غربزده
مفهوم امنیت ملی
مفهوم تهدید علیه امنیت ملی
اهداف و ارزشهای حیاتی جمهوری اسلامی
تهدید علیه ارزشهای حیاتی وامنیت ملی جمهوری اسلامی و دیدگاههای امام خمینی
انواع سلاح های شیمیایی
وی ایکس VX
گاز خردل
سیاه زخم ANRHRAX
بوتولینوم توکسین

هم اکنون می توانید تحقیق دفاع مقدس را به قیمت ۶۹۰۰  تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.