دانلود تحقیق جهت گیری نفس نسبت به خویشتن - آسمان فایل
شهریور
۲
۱۳۹۵

دانلود تحقیق جهت گیری نفس نسبت به خویشتن

انکسار نفس- خودپسندی (عجب)- مفهوم و ماهیت عجب – نکوهش خودپسندی- غرور- تواضع – مفهوم و ماهیت کبر- کبر و نخوت- غرور علمی – غرور تقدس- نفاست نفس- تسلط بر نفس- کبریایی- نتیجه تواضع و تکبر و … از جمله صفات انسان هستند که در تحقیق جهت گیری نفس نسبت به خویشتن بطور کامل به آنها پرداخته ایم، می توانید دانلود نمایید.

جهت گیری نفس نسبت به خویشتن

مشخصات فایل جهت گیری نفس نسبت به خویشتن

عنوان: جهت گیری نفس نسبت به خویشتن
فرمت فایل: word (قابل ویرایش و پرینت)
تعداد صفحات: ۴۶
حجم فایل: ۴۹ کیلوبایت

خلاصه آنچه در تحقیق جهت گیری نفس نسبت به خویشتن می خوانید.

انکسار نفس:
مراد از انکسار نفس و خودشکنی آن است که انسان بدون اینکه خود را با دیگران مقایسه کند خود را کوچک و پایین شمرده و خودپسند و از خود راضی نباشد. خودشکنی منشأ و مبنای تواضع است و بدون آن تواضع محقق نمی شود. بنابراین آنچه در باب فضیلت و منزلت تواضع بیان خواهد شد، همگی بر فضیلت فروتنی و خودشکی نیز دلالت خواهد کرد و شاید به همین دلیل است که در آیات و ورایات، بیشتر به تواضع تأکیید شده و از انکسار نفس و کوچک شمردن خود کمتر سخن رفته است. ابعاد مختلف فضیلت انکسار نفس را در مقایسه با موانع آن و مفاهیم متضاد با آن به خوبی می توان دریافت.

خودپسندی (عجب):
عجب، خودستایی و غرور موانع اصلی فروتنی و کوچک شمردن خویش است، از انجا که خودستایی در واقع از آثار و توابع خودپسندی است بحث از موانع محور خودپسندی و غرور سامان می دهیم.

مفهوم و ماهیت عجب:
عجب عبارت است از بزرگ پنداشتن خویش و به دلیل کمالی که فرد در خود می بیند چه این که در واقع چنین کمالی را داشته باشد یا خیر و اعم از آنکه آن چرا که او کمال پنداشته است در واقع کمال باشد سا خیر. بنابراین در خودپسندی همانند انکسار نفس و فروتنی، مقاله با دیگران وجود ندارد و شخص بدون اینکه خود را با دیگران مقایسه کند به دلیل تصور وجود کمالی واقعی یا خیالی در خود و با غفلت از این که هر کمالی از جانب خداوند است.
از خود راضی و خشنود است و وضع خویش را می پسندد. بنابراین تحقق کبر مستلزم وجود عجب است ولی همیشه عجب و خودپسندی کبر و خود برتر بینی را در پی دارد. گاهس خودپسندی فرد به درجه ای می رسد که بر اثر کمالی که در خود نتصور می کند، برای خود از خداوند حقوق و مطالبی را انتظار دارد و برای خود نزد پروردگار جایگاهی قائل است به طوری که مثلاً بروز حوادث ناخوشایند را در حق خود بعید می پندارد به چنین حالتی ادلال گفته می شود و در واقع این حالت درجه ی بالای خودپسندی و زشت ترین آنهاست.

نکوهش خودپسندی:
در قرآن کریم خودپسندی بارها مورد نکوهش قرار گرفته است از جمله در تحلیل علت شکست مسلمانان در جنگ صفین می فرماید: قطعاً خداوند شما را در مواضع بسیاری یاری کرده است و نیز در روز چنین آن هنگام که شما را ؟؟؟، شما را به شگفتی آورده بود. ولی به هیچ وجه از شما دفع خطر نکرد و از همین با همۀ فراخی برای شما تنگ گردید. سپس در حالی که پشت به دشمن کرده کرده بودید، برگشتید. در این آیه خودپسندی به عنوان یک رذیلت اخلاقی که حتی موجب شکست سپاه اسلام شده است معرض می گردد.

اسباب خودپسندی:

  • خودپسندی به دلیل وضعیت خوب جسمانی: از قبیل زیبایی و تناسب اندام ـ صحت و قوت آن ـ خوش صدایی و مانند آن.
  • خودبینی به دلیل قدرتمندی و احساس اقتدار: چنان که خداوند از قوم عاد نقل می کند دچار چنین توهمی شدند و گفتند: از ما نیرومندتر کیست؟
  • خودپسندی با تصور بهره مندی از عقل و زیرکی و آگاهی از دقیق ترین امور دینی و دنیوی: ثمرۀ این نوع خودپسندی استبداد ؟؟؟، احساس بی نیازب از مشورت، جاهل پنداشتن دیگران و کراهت داشتن نسبت به گوش فرا دادن به سخت اندیشمندان.

فهرست مطالب تحقیق جهت گیری نفس نسبت به خویشتن در پایین آمده است.

انکسار نفس:
خودپسندی (عجب):
مفهوم و ماهیت عجب:
نکوهش خودپسندی:
اسباب خودپسندی:
آثار زیان بار خودپسندی
درمان خودپسندی:
دو رکن اساسی غرور:
تواضع:
ارزش تواضع:
سه مانع فروتنی:
مفهوم و ماهیت کبر:
کبر و نخوت:
غرور علمی:
غرور تقدس:
تواضع:
متکبر:
نفاست نفس:
تسلط بر نفس:
کبریایی:
نتیجه ی تواضع و تکبر:
خودپسندی:
روش فروتنی:
زیان خودپسندی:
زیان کبر و سرفرازی:
ستودن تواضع و فروتنی:
تواضع:
صبر و استقامت:
معنای صبر:
صبر از پایه های ایمان:
مشکل ترین صبرها:
مقامات صابران:
اخلاص:
آثار اخلاص:
اخلاص در احادیث:
مقدمه ای و تعریف حسد:
نخستین حسد:
حسد ایمان را می سوزاند:
حسود انسان نیست:
دشمنی حسود:
اشتداد حسود:
انواع حسد:
زیانهای دنیوی:
دعای پایانی:

هم اکنون می توانید تحقیق جهت گیری نفس نسبت به خویشتن را به قیمت ۷۹۰۰  تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.