دانلود تحقیق ابنیه و آثار تاریخی ایران بعد از اسلام - آسمان فایل
شهریور
۲
۱۳۹۵

دانلود تحقیق ابنیه و آثار تاریخی ایران بعد از اسلام

ایران کشوریست با تاریخی قدیمی و مردمی با فرهنگ چندهزار ساله. میراث فرهنگی چیزیست که از گذشتگان ما برای نسلهای بعد به یادگار مانده است . اگر چه ورود اسلام به ایران با جنگ و خرابی همراه بود ولی ترکیب فرهنگ جدید و هنر ایرانی باعث بوجود آمدن آثار فاخری گردید. در ادامه می توانید تحقیق ابنیه و آثار تاریخی ایران بعد از اسلام را دانلود کنید.

ابنیه و آثار تاریخی ایران بعد از اسلام

مشخصات فایل ابنیه و آثار تاریخی ایران بعد از اسلام

عنوان: ابنیه و آثار تاریخی ایران بعد از اسلام
فرمت فایل: word (قابل ویرایش و پرینت)
تعداد صفحات: ۲۹
حجم فایل: ۶۲٫۵ کیلوبایت

خلاصه آنچه در تحقیق ابنیه و آثار تاریخی ایران بعد از اسلام می خوانید.

ميدان نقش جهان :
اين ميدان در زمان شاه عباس اول صفوي و در سال ۱۰۲۱ هـ.ق احداث گرديد اين ميدان به شكل مربع مستطيل بوده طول آن ۵۰۰ متر و عرض آن ۱۶۰ متر است . در چهار طرف آن قريب ۲۰۰ باب حجره هاي بالايي و پاييني ساخته شده است . در شمال و جنوب ميدان دروازه هاي چوگان صفوي هنوز باقي است .

مشهد :
آستان قدس رضوي كه باشكوه‌ترين ابنيه مقدس و تاريخي ايران و محل زيارت كليه‌ي مسلمين جهان است شامل مجموعه بناهاي زير مي باشد . حرم مطهر كه در زير گنبد زريني قرار دارد صحن عتيق ، صحن جديد ، مسجد عظيم گوهرشاد ، مدرسه‌ي پريزاد، مدرسه‌ي بالاسر ، مدرسه‌ي دودر ، موزه و كتابخانه ، آرامگاه شيخ بهايي ، دارالحفاظ ، دارالسياده ،‌توحيدخانه ، مسجد بالاسر ، گنبد الله وردي خان ، گنبد حاتم خاني ، دارالضيافه ، دارالاسلام ، دارالسرور ، مدرسه‌ي ميرزا جعفر ، مدرسه‌ي مستشار ، سقاخانه‌ي زرين ، صندوق چوبي و قديمي قبر مطهر به طبق كتيبه اي كه به خط عليرضا عباسي در روي آن هك شده است .
تقديمي شاه عباس اول صفوي است ، صندوق كنوني از سنگ مرمر مي باشد . گنبد زرين حضرت رضا(ع) دو پوشه است ، پوشش خارجي آن طلاكاري است ، اين گنبد داراي كتيبه اي به خط عليرضا عباسي است . در اين كتيبه نام شاه عباس اول صفوي و تاريخ آغاز و پايان تزئين گنبد نوشته شده است . حرم بناي ۴ گوشي است كه هر ضلع آن تقريباً ۱۰ متر است . ازاره‌ي آن با كاشي هاي خشتي ممتاز مزين گرديده است . اين خشت هماي كاشي با نقش و نگاري بديع و طلاكاري در زمره نفيس ترين انواع كاشي است .
در روي برخي از اين كاشي ها تاريخ ۶۱۲ و ۷۲۰ هجري خوانده مي شود . صحن عتيق كه به شكل مربع مستطيل است داراي ۴ ايوان بزرگ مي باشد . ايوان شرقي و غربي داراي سردر بسيار زيبا و مزين به كاشي‌كاري ممتاز مي باشند . قسمتي از اين صحن را امير علي شيرنوايي وزير دانشمند سلطان حسين بالغزا در سال ۸۷۲ هـ.ق بنيان نهاده است . قسمت ديگر اين صحن به فرمان شاه عباس صفوي ساخته شده است . گلدسته هاي طلا كه بر روي ايوان عباسي و ايوان جنوبي قرار دارند . از آثار شاه طهماسب صفوي و نادرشاه افشار است . همچنين طلاكاري ايوان در سال ۱۱۴۵ هـ.ق به فرمان نادرشاه افشار انجام شده است . از اين روست كه ايوان به ايوان نادري شهرت دارد . گنبد حاتم خاني كه داخل آن با سنگ هاي مرمر ممتاز و كاشي كاري معرق زينت يافته است به نام باني آن حاتم بيك كه از وزراي شاه عباس اول صفوي است ، شهرت دارد . اين بناي زيبا در سال ۱۰۱۰ هـ.ق پايان يافته است . گنبد الله‌وردي خان كه از نظر معماري و كاشي كاري قابل توجه است به دستور الله ورديخان والي فارس در زمان شاه عباس صفوي بنا شده است . رواق دارالضيافه داراي كتيبه اي به نام شاه عباس صفوي و به تاريخ ۱۰۲۲ هـ.ق است . رواق دارالحفاظ از بناي گوهرشاد آقا باني مسجد گوهرشاد است . صحن جديد در زمان فتحعلي شاه قاجار بنا شده و سپس در زمان محمدشاه قاجار با كاشي كاري تزئين يافته است .

فهرست مطالب تحقیق ابنیه و آثار تاریخی ایران بعد از اسلام در پایین آمده است.

ميدان نقش جهان

هم اکنون می توانید تحقیق ابنیه و آثار تاریخی ایران بعد از اسلام را به قیمت  ۴۹۰۰ تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.