دانلود پاورپوینت آثار معماری شيوه آذری - آسمان فایل
شهریور
۶
۱۳۹۵

دانلود پاورپوینت آثار معماری شيوه آذری

اگر به دنبال تحقیقی کامل در مورد آثار معماری شيوه آذری هستید دانلود و مطالعه این تحقیق را دست ندهید. مسجد جامع عليشاه (ارگ عليشاه) – ارسن بسطام – مسجد جامع ورامين – مسجد جامع يزد – آرامگاه شيخ صفي‌الدين اردبيلی -ارسن آستان قدس – حرم مطهر – صحن عتيق تنها چند عنوان از عناوین مورد بحث در این تحقیق است.

آثار معماری شيوه آذری

مشخصات فایل

عنوان:آثار معماری شيوه آذری
فرمت فایل: powerpont (قابل ویرایش و پرینت)
تعداد صفحات: ۳۱
حجم فایل: ۳٫۰۳ مگابایت

خلاصه آنچه در تحقیق آثار معماری شيوه آذری می خوانید.

مسجد جامع عليشاه (ارگ عليشاه)

اين بنا در قرن هشتم هجري به دستور عليشاه گيلاني (گيلان از توابع تبريز) در تبريز ساخته شده و گفته شده داراي ميانسرايي بزرگ، مدرسه، مناره، برج و سه درآيگاه ورودي بوده است. اين ساختمان و ديگر نمونه‌ها نشان مي‌دهند در سرزمين آذربايجان چه اندازه توان ساخت چنين ساختمان‌هاي بزرگي وجود داشته است. اين مسجد داراي ايواني بسيار بزرگ با دهانه‌اي نزديك به ۳۰ متر و ديواري به ضخامت ۱۱ متر بوده كه در همان زمان چون پوشش ايوان سست كار شده بود فرو ريخته است.

ارسن بسطام
بخشي از ساختمانهاي ارسن بسطام در شيوه رازي ساخته شده‌اند. مانند آرامگاه بايزيد بسطامي، منار و مسجد مردانه و زنانه، خانقاه بايزيد و امامزاده محمد. ولي گنبد غازان خان، سردر، ايوان غربي ميانسرا، مدرسه شاهرخيه، آرامگاه شاهزاده، گنبد امامزاده محمد و برج كاشانه از بناهاي شيوه آذري و متعلق به قرن هشتم هجري مي‌باشند. گنبد امامزاده محمد و گنبد غازان خان هر دو از نوع رك (مخروطي) مي‌باشد.

مسجد جامع ورامين
اين مسجد در قرن هشتم بنا شده و يكي از معروفترين مساجد چهار ايواني ايران است. اين مسجد در زمان آباداني خود داراي گنبدي دو پوسته بوده كه هم اكنون «خود» آن ريخته و تنها آهيانه آن باقي مانده است. شبستان‌هاي اين مسجد با طاق‌هاي آهنگ و چهاربخش پوشيده شده و پوشش ايوان جلوي گنبدخانه، گونه‌اي ترمبة پتكانه بسيار زيبا مي‌باشد.
نكته: از گذشته‌هاي دور معماران ايراني روش‌هاي گوناگوني را براي تبديل چهارضلعي به هشت ضلعي و در نهايت احداث گنبد روي فضاي چهارگوش آزموده‌اند. يكي از روش‌هاي معمول، استفاده از ترمبه (نوعي گوشه‌سازي) مي‌باشد كه خود بر چند نوع است:
۱- ترمبه چوبي: در اين روش با چيدن چند الوار در پخي گوشه‌ها و تبديل آن به هشت ضلعي گنبد احداث مي‌شود مانند آتشكده بازه هور در خراسان.
۲- ترمبه فيلپوش: در اين روش با استفاده از فرمي مخروطي شكل در گوشه‌ها گنبد را احداث مي‌كنند. اين شيوه در دوره ساساني بسيار مورد استفاده قرار مي‌گرفته است. مانند كاخ فيروزآباد و كاخ سروستان.
۳- ترمبه پتكانه: پر كردن گوشه‌ها با چند رده كانه كوچك كه روي هم سوار شده و كم‌كم پيش مي‌نشينند تا گوشه پر شود. استفاده از سيستم پتكانه (كانه روي كانه) در زير ايوانها و گنبدها نيز ديده ميشود. مانند ايوان استاد مسجد جامع اصفهان و ايوان جنوبي مسجد جامع ورامين.

فهرست مطالب تحقیق آثار معماری شيوه آذری در پایین آمده است.

آثار معماری شيوه آذری
مسجد جامع عليشاه (ارگ عليشاه)
ارسن بسطام
مسجد جامع ورامين
مسجد جامع يزد
آرامگاه شيخ صفي‌الدين اردبيلي
ارسن آستان قدس
حرم مطهر
صحن عتيق
صحن نو
مسجد گوهرشاد
مدرسه دودر
مدرسه غياثيه خرگرد
مسجد امير چخماق يزد
ارسن شيخ احمد جام
مسجد كبود تبريز

دانلود و مطالعه تحقیق معماری اسلامی بررسی شیوه آذری نیز پیشنهاد می شود.

هم اکنون می توانید تحقیق آثار معماری شيوه آذری را به قیمت ۵۹۰۰  تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.