دانلود تحقیق بررسی معماری افشاريه، زندیه، قاجاریه - آسمان فایل
مهر
۱۸
۱۳۹۵

دانلود تحقیق بررسی معماری افشاريه، زندیه، قاجاریه

اگر به دنبال تحقیقی کامل و مفید در مورد تاريخچه افشاريه زندیه قاجاریه هستید و یا علاقمند به آشنايی بیشتر با معماری افشاريه، زندیه، قاجاریه می باشید پیشنهاد می کنیم از این فایل دیدن کنید. این فایل با فرمت word است و شما میتوانید آنرا ویرایش کرده و در تحقیق خود از آن استفاده کنید.

معماری افشاريه، زندیه، قاجاریه

مشخصات  فایل معماری افشاريه، زندیه، قاجاریه

عنوان :  بررسی معماری افشاريه، زندیه، قاجاریه
فرمت فایل : word ( قابل ویرایش )
تعداد صفحات : ۷۱
حجم فایل : ۷٫۲۹ مگابایت

خلاصه آنچه در تحقیق معماری افشاريه، زندیه، قاجاریه می خوانید.

كاخ خورشيد
اهميت كلات موجب شد تا نادر به روزگار خويش آثار و ابنيه بسيارى را در كلات بنا نهد كه شهره ترين آنها عمارت خورشيد و باغ پيرامون آن بود. شواهد موجود نشان مى دهد كه اين ساختمان به سبب قتل ناگهانى نادر نيمه كاره باقى مانده ومعماى بزرگى را در باره كاربرى خود برجاى گذارده است.
عمارت خورشيد برروى مقبره اى مربوط به دوره ايلخانى (سده هاى هفتم وهشتم هجرى ) ساخته شده است. بدين شكل كه در زمان افشاريه قسمت تحتانى آن زير خاك مدفون شده و قسمت فوقانى اش خراب گرديده تا بناى كنونى برشالوده بناى قديمى استوار گردد. اين بنا مربوط به سال هاي آغازين به قدرت رسيدن نادرشاه افشار مي باشد. عمليات ساخت عمارت در تمام طول پادشاهي ادامه داشته و حتي تا آخرين سال هاي حيات نادرشاه يعني سال ۱۱۶۰ هجري قمري در دست ساخت بوده است.زيرا كتيبه ثلث بسيار زيباي«سوره نباء» كه در قسمت دور تا دور فضاي گنبد نوشته شده به همين تاريخ اشاره دارد.
كاخ خورشيد در سال ۱۱۵۱ هـ.ق، به دستور نادر جهت اقامت خود و خزانه اي براي جواهرات و غنايم هند ساخته شد.
اين كاخ در وسط باغ بزرگي قرار دارد كه شامل يك بنا در سه طبقه است. . «اندازه باغ ??در???متر است .اين باغ بر محور اصلى شرقى غربى استوار است و شامل هشت حوض و جويهايى است همراه با فواره هاى سنگى كه حلقه وار كاخ را دور مى زنند ارتفاع بنا در گذشته، حدود ۲۵ متر بوده است و در حال حاضر به علت خرابي طبقه سوم، ارتفاع آن بيش از ۲۰ متر نيست. طبقه اول آن ۸ ضلعي است كه آن را روي چهار رديف پلكان به شكل هرم بر پا كرده اند.
ورودي هاي كاخ در اضلاع هشتگانه قرار دارد كه به سالن اصلي كاخ منتهي مي شود. اين كاخ مجموعاً داراي ۱۲ اتاق است كه داخل اتاق ها نيز تزئيناتي از نقاشي و گچ بري ديده مي شود. در ميان اين تزئينات، تصاويري از شاهزادگان نادري نيز به چشم مي خورد.
در وسط اين بناي هشت گوش، برج استوانه مانندي در دو طبقه قرار دارد كه محل اقامت شاه و خانواده اش بوده است. زيبايي اين كاخ بيشتر در آرايش نماي خارجي كنگره دار ساختمان است كه در آن معماري “مغولي- هندي” به چشم مي خورد .
نماي اين كاخ به شكل استوانه‌اي بوده و با سنگ هاي مر‌مر سياه تزيين شده است.. شيوه تزيين و آرايشي كه در اين بنا به كار رفته مشتمل بر ريزه كاري هاي دقيق و متنوع و قابل ملاحظه است. تصاويري از شاهزادگان نادري بر روي ديوار‌ها نقش شده است كه در ميان آن‌ها، نقوش زرين نيز ديده مي‌شود. در طبقه زيرين بنا راهرو تاريكي وجود دارد. در وسط اين بنا از سطح پشت بام طبقه اول برجي ‌با ترك‌هاي شبيه نيم ستون معروف به خياري احداث شده است. اين قسمت از برج به صورت سنگ يكپارچه است و ظاهراً يك سوم از ارتفاع بنا را شامل مي‌شود. اين كاخ داراي پلان هشت ضلعي با هشت ايوان که يک در ميان با يکديگر قرينه اند .ارتفاع بنا از کف سردابه تا زير عرقچين گنبد خانه ۲۱٫۸ متر و مساحت بنا ۹۰۰ متر مربع در هر طبقه مي باشد.
تزيينات داخل طلاکاري ،تزيينات گچي و رنگي و کتيبه با خط ثلث ،رسم بندي و نقوش اسليمي است.
نمـاي خارجي بنا از سنگ هاي آهکي متخلخل ساخته شده است که مزين به نقوش گل و بوته ، پرنده (طوطي) ،انواع ميوه ها ي ويژه مناطق گرمسيري مي باشد ،لذا اين حجاريها به استادکاران هندي منسوب است.

فهرست مطالب تحقیق معماری افشاريه، زندیه، قاجاریه را در قسمت پایین میتوانید مشاهده نمایید.

تاريخچه افشاريه
کارنامه نادر
ايران در عهد نادري
معماري ايران در دوره افشاريه
ويژگي معماري افشاريه
معرفي بناهاي دوره افشاريه
كاخ خورشيد
مقبره نادر
قـلعــــــه فــــــورگ
ارگ حكومتي سه كوه
دربند ارغونشاه
مسجد کبود گنبد
ديگر آثار معماري دوره افشاري
تاريخچه زنديه
معماري دوره زنديه
بناهاي دوره زنديه
حمام وکيل
بازار وکيل
ارگ کريم خان
باغ دولت آباد يزد
عمارت کلاه فرنگي
باغ هفت تن
تاريخچه قاجاريه
معرفي بناهاي دوره قاجاريه
ويژگي معماري قاجار
تزئينات دوره قاجار
مسجد و مدرسه ي آقا بزرگ
عمارت مسعوديه
مدرسه سپهسالار
مسجد و مدرسه سپهسالار
مسجد و مدرسه سپهسالار؛ در گذر زمان
خانه وثوق الدوله
تهران ،تيمچه قيصريه
تهران-تيمچه مهديه
تهران ،تيمچه و سراي نواب
تهران-مجموعه امير
تهران-مجموعه حجاب الدوله
شيراز –مسجد مشير الملک
کرمان-کاروانسراي وکيل
منابع

هم اکنون می توانید تحقیق بررسی معماری افشاريه، زندیه، قاجاریه را به قیمت ۴۹۰۰ تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.