دانلود تحقیق جوشکاری ذوبی آلومینیوم به فولاد - آسمان فایل
تیر
۲۵
۱۳۹۵

دانلود تحقیق جوشکاری ذوبی آلومینیوم به فولاد

هدف کلی تحقیق جوشکاری ذوبی آلومینیوم به فولاد تعیین ریز ساختار و خواص مکانیکی اتصال غیر همجنس انجام شده بین آلومینیوم و فولاد زنگ نزن به روش جوشکای الکترود تنگستن می باشد . اين نوع فولاد، جزو فلزات بسيار مقاوم در برابر خوردگي است و در صنايع شيرآلات مورد استفاده قرار مي‌گيرد. . اين نوع فولاد،آلياژ فولاد با کروم مي‌‌باشد و گاهي نيکل نيز به ‌اين آلياژ اضافه مي‌‌شود.

دانلود تحقیقی بی نظیر در مورد جوشکاری ذوبی آلومینیوم به فولاد دانلود تحقیق جوشکاری ذوبی آلومینیوم به فولاد

توضیحات بیشتر درمورد تحقیق جوشکاری ذوبی آلومینیوم به فولاد

عنوان:جوشکاری ذوبی آلومینیوم به فولاد
فرمت فایل:word(قابل ویرایش)
تعداد صفحات:۹۵

فهرست مطالب و بخشی از فصل اول تحقیق جوشکاری ذوبی آلومینیوم به فولاد را در قسمت پایین می توانید مشاهده کنید.

بیان مسئله

جوشکاری قوسی با الکترود تنگستنی و گاز محافظ(GTAW[1]) فرایندی است که در آن ذوب و اتصال فلزات از طریق حرارت دادن آنها به وسیله قوس ایجاد شده میان یک الکترود تنگستنی غیر مصرفی و فلز پایه ایجاد می شود  و با توجه به اینکه گاز محافظ در این روش مستقیما به حوضچه جوش هدایت می شود از یک گاز خنثی نظیر آرگون یا هلیوم جهت محافظت جوش در مقابل هوای اطراف استفاده می شود. جوشکاری قوسی با الکترود غیر مصرفی تنگستنی و گاز محافظ برای اتصال مقاطع نازک مناسب است، زیرا انرژی جوشکاری آن محدود می باشد. همچنین این فرایند را می توان برای جوش دادن اتصالات لب به لب ورقه های نازک با ذوب فلز، تنها و بدون اضافه کردن فلز پر کننده به کار، برد و با توجه به اینکه فرایند بسیار تمیز می باشد آن را می توان برای جوشکاری فلزات، نظیر آلومینیوم و تیتانیوم استفاده نمود[۱].
جوشکاری ذوبی آلومینیوم به فولاد یکی از فرایندهای پیچیده و دشوار در مبحث جوشکاری می باشد. که از جمله پیچیدگی این اتصال  اختلاف فاحش دمای ذوب آلومینیوم و فولاد، ضریب انبساط حرارتی این دو فلز  و ترکیبات فلزی شکننده در هنگام اتصال آلیاژ آلومینیوم به فولاد می باشد(۲-۳). مطالعات نشان داده که یکی از مشکلات جوشکاری ذوبی فولادهای زنگ نزن، رسوب مرز دانه کاربید کروم می باشد که می تواند به طور قابل توجهی مقاومت به خوردگی جوش این فولاد ها را کاهش دهد[۴].
حرارت ورودی جوشکاری شدیداً روی ریز ساختار منطقه جوش و HAZ[2]  فولاد تاثیر می گذارد، بویژه اینکه حرارت ورودی جوشکاری، باعث افزایش رشد دانه در منطقه نزدیک خط ذوب می شود و از طرفی، ساختار دانه ها بر  استحکام، چقرمگی، انعطاف پذیری و مقاومت به خوردگی آلیاژ ها تاثیر می گذارد[۴].
بررسی ها نشان داده که در اتصال آلومینیوم به فولاد اضافه کردن سیلیسم به فلز پر کننده  تاثیر اندکی بر بهبود بخشیدن به مقاومت در برابر ترک ترکیبات فلزی شکننده داشته در صورتی که اتصال آلیاژ آلومینیوم به فولاد توسط فرایند TIG[3] و فلز پر کننده آلومینیوم – مس با موفقیت انجام شده است[۵].
اگر چه در گذشته مطالعات متعددی درباره جوش پذیری آلیاژ آلومینیوم و فولاد زنگ نزن و تاثیر سیلیسم بر ریز ساختار و خواص مکانیکی آلیاژ آلومینیوم و فولاد زنگ نزن [۵] انجام شده است ولی به ریز ساختار و خواص مکانیکی اتصال دو فلز آلومینیوم و فولاد زنگ نزن کمترتوجه شده است.یافته ها نشان می دهد اتصال دو فلز آلومینیوم و فولاد زنگ نزن همراه با تشکیل ترکیبات فلزی شکننده بوده که باعث کاهش خواص مکانیکی اتصال می شود.
فولاد به عنوان فلزی با استحکام بالا و ارزان قیمت و آلومینیوم با خواصی مانند چگالی مناسب و مقاومت به خوردگی بالا شناخته می شود. نیاز به کاربرد همزمان این دو فلز در صنایع مختلف جوشکاری آن را بیش از پیش مطزح ساخته است. از طرفی مشکلاتی مانند ایجاد ساختار ترد بین
فلزی[۴]، ایجاد تنش های بالا بر اثر تفاوت ضریب انتقــال حرارت و ضریب انبساط طولی و اختلاف زیاد دمای ذوب این دو فلز از جمله موانع بر سر راه این اتصال می باشد، لذا برای غلبه بر مشکلات ایجاد شده در جوشکاری این دو فلز راهکارهایی مانند استفـــاده از مغزی زوج فلز ، استفـــاده از پوشش و استفاده از لایه میانی مطرح می شود[۶].
در روش مغزی زوج فلز، بین دو سطح اتصال، از یک مغزی زوج فلز آلومینیوم-فولاد استفاده شده، بطوریکه سطح فولادی مقابل قطعه فولادی و سطح آلومینیومی مقابل قطعه آلومینیومی قرار میگیرد. در نتیجه هر یک از این دو فلز به فلز مشابه خود و با فرآیند مناسب مربوط به خود جوشکاری میگردد. زوج فلزها قطعاتی تشکیل شده از دو قطعه با جنس مختلف هستند که توسط فرآیند جوشکاری انفجاری یا اصطکاکی به هم متصل شده اند. این قطعات به صورت آماده و در ابعاد و اشکال مختلفی وجود دارند. از جمله ورق٫ رینگ٫ پولک و…
در روش پوشش دادن  به روشهای مختلف روی سطح قطعه فولادی در ناحیه اتصال را با آلومینیوم پوشش می دهند. این پوشش میتواند به روش آبکاری٫ روکش کاری[۵] و یا غوطه وری[۶] ایجاد گردد. در این حالت سطح قطعه فولادی تبدیل به آلومینیوم شده و میتوان این دو را به کمک فرآیند جوش قوس تنگستن [۷]به یکدیگر جوشکاری کرد. در این حالت باید قوس روی سطح قطعه آلومینیومی متمرکز باشد تا حرارت ورودی ناشی از قوس باعث ذوب سریع و از بین رفتن پوشش آلومینیومی و در تماس قرار گرفتن سطح فولاد با ذوب آلومینیوم نگردد[۶].
در روش استفاده از لایه میانی نیز مانند روش قبل سطح قطعه فولادی را در ناحیه اتصال با استفاده از فرآیند جوشکاری یا لحیم کاری پوشش می دهند. معمولاً پوششهای ایجاد شده در این روش از جنس آلیاژی و با قابلیت جوشکاری به آلومینیوم مناسب می باشند. مزیت این روش نسبت به روش قبل، اتصال قویتر و همچنین آزادی عمل بیشتر حین جوشکاری بدلیل ضخیم تر بودن پوشش ایجاد شده می باشد [۶].
جوشکاری آلیاژ غیر همجنس به روش قوسی با الکترود تنگستن برای کاربردهای صنعتی ودر تولید سازه های مکانیکی بخصوص در تولید سیستم های حمل و نقل بسیار مفید خواهد بود.
وبا توجه به موارد یاد شده در تحقیق جوشکاری ذوبی آلومینیوم به فولاد  بر آن شدیم تا ریز ساختار و خواص مکانیکی اتصال دو فلز آلیاژ آلومینیوم و فولاد زنگ نزن به روش جوشکاری قوسی الکترود تنگستن  را بررسی  نماییم،  تا  شاید کمکی به صنعت جوشکاری مدرن مانند صنعت خودرو سازی و صنایع هوا – فضا را  فراهم آوریم.

فهرست مطالب:

چکیده
فصل اول
معرفی پژوهش
بیان مسئله
اهداف پژوهش
سوالات پژوهش
تعاریف واژه ها
فصل دوم
دانستنیهای موجود در پژوهش
فولاد زنگ ‌نزن
معرفی فولاد های زنگ نزن آستنیتی
جوشکاری
راهنمای جوشکاری فولادهای زنگ نزن بر اساس استاندارد EN-1011
جوشكاری فولادهای فریتی
جوشكاری فولادهای دوبلكس
جوشكاری فولادهای مارتنزیتی
جوشکاری فولاد های زنگ نزن آستنیتی
جوشکاری با قوس الکتریکی
جوشکاري با الکترود دستي
جوشکاري با فرآيند قوس با گاز محافظMIG
روش جوشکاریTIG.
فرایند جوشکاری قوس زیر پودری
جوشکاری مقاومتی
جوشکاری با گاز یا شعله
لحیم کاری سخت
معرفی آلومینیوم
تاريخچه آلومینیوم
ویژگیهای فیزیکی
پوشش سخت دادن
پوشش آلومینیومی دادن
مقاومت زیاد در مقابل خوردگی
آلومینیوم ۱۰۶۰
مروري بر مطالعات
فصل سوم
روش پژوهش
مراحل عملیات جوشکاری

فصل چهارم
یافته های پژوهش
آزمون کشش در دمای محیط
داده ها از منحنی تنش – کرنش
آزمایش سختی سنجی
تستX-RAY
تست  SEM
EDS
تصویر ناحیه های جوش
فصل پنجم
بحث و نتیجه گیری
بحث
نتيجه گيري
پیشنهادات
تشکر و قدردانی
منابع

هم اکنون می توانید تحقیق جوشکاری ذوبی آلومینیوم به فولاد را به قیمت ۱۶۰۰۰ تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.irبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.