دانلود تحقیق آموزش و پرورش - آسمان فایل
مرداد
۱۳
۱۳۹۵

دانلود تحقیق آموزش و پرورش

اجتماعي بدون تعليم و تربيت را نمی توان متصور شد، آموزش و پرورش عامل اصلي و اساسي اجتماعي شدن هر فرد مي‌باشد. اجتماع از مدرسه به عنوان يك مؤسسه تربيتي توقع دارد كه ضمن ايجاد تربيت اجتماعي در دانش آموزان بتواند در پرورش افراد سازنده جهت رفع نيازهاي اجتماعي نيز اهنمام ورزد. در ادامه مطلب می توانید این تحقیق را مشاهده و دانلود نمایید.

آموزش روش های آموزش و پرورش

آموزش و پرورش

توضیحات بیشتر در مورد تحقیق آموزش و پرورش

عنوان: آموزش و پروش
فرمت فایل: word (قابل ویراش)
تعداد صفحات:۲۱
اندازه فایل: ۷۴ کیلوبایت

بخشی از متن تحقیق و فهرست مطالب تحقیق آموزش و پرورش را می توانید در قسمت پایین مشاهده کنید.

نقش معلم در آموزش و پرورش

نقش معلم در آموزش و پرورش با نقش او در گذشته متفاوت است و اين تفاوت به خاطر آن است كه هدف‌هاي آموزشي امروز با گذشته تفاوت دارد.
در حال حاضر هدف آموزش تنها از بركردن مطالب و بازگو كردن آنها نيست، بلكه تمام جنبه هاي شخصيت دانش آموز مورد نظر است. به عنوان مثال وقتي صحبت از رشد دانش آموز مي‌شود فقط رشد يكي از جنبه‌هاي شخصيتي او مانند رشد، هوش، يادگيري و رياضيات و غيره مورد نظر نيست، بلكه رشد دانش آموز از تمام جهات و باتوجه به هدف‌هاي فردي و اجتماعي مورد نظر مي‌باشد.
از جمله عوامل مؤثر در رشد كودك، معلم بويژه معلم كودكستان و سالهاي اول دبستان است. معلم در واقع جانشين مادر است. كودك كه از دامن خانواده جدا مي‌شود و به آموزشگاه مي‌رود، معلم را در نقش مادر مي‌بيند و همان نگرشي را كه نسبت به مادر دارد به او انتقال مي دهد. چنانچه معلم نقش خود را خوب ايفاء كند، نقش مادر دوم را در زندگي كودك دارد و در رشد و سلامت او مؤثر واقع مي‌شود.
معمولاً كودك نسبت به معلم نگرش مثبت و محبت دارد، زيرا نگرش خود نسبت به مادر را، به او تعميم مي‌دهد. ولي گاهي بعضي از عوامل موجب مي‌شود كه كودك از معلم و آموزشگاه گريزان شود و اين عوامل به معلم و طرز رفتار او و نگرش او نسبت به دانش آموز، محيط آموزشگاه، نگرش پدر و مادر نسبت به معلم و بالاخره به هوش، استعداد و شخصيت خود كودك بستگي دارد. اغلب ديده شده است كه دانش آموزان باهوش و قوي معلم را موجودي مهربان و دوست داشتني مي‌دانند و دانش آموزان ضعيف او را موجودي نامهربان و بي توجه مي‌دانند.
هدف‌هاي آموزش ممكن است كوتاه مدت يا دراز مدت باشد، در هر حال معلم براي نيل به اين هدفها با در نظر گرفتن خصوصيات فرد فرد دانش آموزان، نگرش آنها، ارزش‌ها، ميزان استعداد آنها و سازگاري آنها با محيط به طرح برنامة آموزشي مناسب بپردازد.
عشق به يادگيري و كنجكاوي يكي از خصوصيات طبيعي بشر است و در واقع اين دانش آموز است كه مطالب را فرا مي‌گيرد. نقش معلم تنها هدايت و راهنمايي، ايجاد موقعيت‌هاي مناسب براي كسب تجارب لازم، برانگيختن و تشويق و بطور كلي تسهيل مراحل يادگيري در جهت رشد و ناسازگاري دانش آموز با محيط و ايجاد تغييرات رفتاري لازم در او مي‌باشد.
آموزش صحيح و درست به دانش آموز اين توانايي را مي‌دهد كه هنگام برخورد با مسائل و مشكلات تازه درك صحيح داشته باشد و راه‌حل مناسب را بيابد. به همين دليل ديگر امروزه به امور دور از ذهن و انتزاعي و مسائلي دور از زندگي روزمره چندان توجه نمي‌شود، بلكه كوشش برآن است كه در تمرين‌هايي كه داده مي‌شود از امور روزمرة زندگي بيشتر استفاده شود تا دانش آموزان با امور واقعي آشنا گردند.
هدف از تعليم و تربيت آن است كه هر فرد دانش آموز را تعليم دهند چون هر فرد به سهم خود حقوق خاصي دارد و بايد اين امكان را داشته باشد تا استعداد و لياقت خود را پرورش دهد و شخصيت او مهم شمرده شود.
بنابراين مدارس و ساير مراكز آموزشي مسئوليت دارند كه به هردانش آموزي دربارة وضع اجتماعي خود چيزهايي ياد بدهند و آنها از طرز زندگي در مدرسه ياد بگيرند كه چگونه بايد در زندگي اجتماعي رفتار كنند و براي زندگي فردي و اجتماعي خود برنامة صحيح و منظمي داشته باشند.
معلم در آموزش و پرورش راهبري است كه با مساعي خود محيطي بوجود مي‌آورد كه در آن محيط شاگرد موقعيتي براي يادگيري مطالب نو و تصحيح و تكميل آموخته هاي اشتباه و ناقص خود پيدا كند. بدين ترتيب شرايط ايجاد شده بوسيله مدرسه كه معلم بهساز آن شرايط است، موجب مي‌گردد كه فرد دانش آموز خود را براي زندگي فردا و حل مشكلات ناشي از زندگي جمعي آماده سازد. پس معلم به مثابه هماهنگ كنندة ارتباطات در ميان شاگردان، هدف اجتماعي آموزش و پرورش را كه تربيت انسان اجتماعي است، در چهار ديواري كلاس برآورده نموده و ارتباط بين مدرسه و جامعه را بر قرار مي‌سازد.
تحقیق  اگر هدف تربیت است تنبیه بدنی چرا ؟ نیز برای مطالعه پیشنهاد می شود.

فهرست مطالب

روش های تعلیم و تربیت

آموزش و پرورش

هم اکنون می توانید تحقیق آموزش و پرورش را به قیمت ۱۰۰۰۰ تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.