دانلود تحقیق اصلاحات اقتصادی از نظر اسلام - آسمان فایل
مرداد
۱۵
۱۳۹۵

دانلود تحقیق اصلاحات اقتصادی از نظر اسلام

کلمه اصلاح در زبان عرب به معنی ضد افساد معنی می شود. اصلاحات در قرآن کریم به معنی تغییر برای بهبود اوضاع اجتماعی آمده است. در ادامه مطلب تحقیق اصلاحات اقتصادی از نظر اسلام را برای دانلود قرار داده شده است که به تشریح اصلاحات و بهبود جامعه از دیدگاه اسلام پرداخته است.

 

اصلاحات اقتصادی با نقطه نظر اسلام اسلام

اصلاحات اقتصادی در اسلام

توضیحات بیشتردرمورد تحقیق اصلاحات اقتصادی از نظر اسلام

عنوان:اصلاحات اقتصادی از نظر اسلام
فرمت فایل:word(قابل ویرایش)
تعداد صفحات:۴۴
حجم فایل:۱۳۴ کیلوبایت

فهرست مطالب وبخشی از تحقیق اصلاحات اقتصادی از نظر اسلام را در قسمت پایین می توانید مشاهده کنید.

انحراف‌ها و عرصه‌هاي اصلاحات اقتصادي امام علي ‍(ع)

اصلاحات اقتصادي علي (ع) را بايد در دو محور اصلاح بينش‌ها، و اصلاح منش‌ها و رفتارها پي‌گرفت. در هر دوزمينه نيز ابتدا بايد انحراف‌هاي پيش از حكومت امام را تشخيص داد و پس از آن به بيان اقدام‌هاي اصلاحي حضرت پرداخت. پس از وفات پيامبر تا هنگامي كه امام علي (ع) زمان حكومت را به دست گرفت، دو انحراف اساسي رخ داد كه تمام كوشش حضرت، براي اصلاح اين دو انحراف، صرف شد.
نخست، انحراف در بينش‌هاي اقتصادي بود. در بينش مسلمانان به جاي آن كه آخرت اصل و هدف، ودنيا فرع و وسيله باشد، مسئله برعكس شده بود. مردم به دنيا روي آورده و آخرت را فراموش كرده بودند و دنيا بيش از آخرت دل‌هاي آن‌ها را تسخير كرده بود. مردم در ترك آخرت و دوستي دنيا استوار شده بودند تا جايي كه مي‌پنداشتند تحصيل رزق بر آن‌ها واجب و به جاي آوردن واجبات از آن‌ها ساقط است. حضرت امير (ع) براي مبارزه با ين انحراف، دو روش را در پيش گرفت: از سويي با سخنان تكان‌دهنده، وسيله بودن دنيا و هدف بودن آخرت را بارها و بارها به مردم گوشتزد مي‌كرد و از سوي ديگر، با سيرة عملي و زهد بي‌همتاي خود، بي‌ارزش دنيا را به مردم نشان مي‌داد.
انحراف دوم، انحراف منش‌ ها و رفتارهاي مردم و كارگزاران از الگوهايي رفتاري بود كه پيامبر آن‌ها را در قالب و دستورهاي شريعت براي دست‌يابي به اهداف مورد نظر اسلام، به ويژه تحقق عدالت در جامعه، معرفي كرده و طي حكومت خود در تثبيت و نهادينه كردن آن الگوها كوشيده بود. از سويي، انفاق صدقه و وقف در بين مردم كاهش يافته و مال اندوزي جاي انفاق مال و رسيدگي به فقيران و نيازمندان جامعه را گرفته بود و از سوي ديگر، خلفا و كاگزاران نظام اسلامي در توزيع فرصت‌ها و ثروت‌هايي كه در اختيار داشتند، تبعيض قائل مي‌شدند و عدالت را رعايت نمي‌كردند.
حضرت براي اصلاح رفتارهاي مردم، از سويي آنان را با زبان، به انفاق و صد و اعمال خير تشويق مي‌كرد و از سوي ديگر، با عمل خود مردم را به اين كارها فرامي‌خواند. اقدام‌‌هاي اصلاحي حضرت براي تحقق عدالت و توزيع عادلانة فرصت‌هاي شغلي و درآمدي و بيت‌المال چنين بود:

  1. تعويض كارگزاران و روي كار آوردن افراد صالح؛
  2. جلوگيري از انحراف كارگزاران؛
  3. بازگرداندن بيت‌‌المال؛
  4. تقسيم بيت‌المال بين مردم به نحو مساوي؛
  5. تعجيل در تقسيم بيت‌المال.

اين فهرستي از اصلاحات علوي است كه در اداه به تفصيل مطلب با ذكر مدارك و شواهد آن‌ها خواهيم پرداخت.

انحراف در بينش‌ها

هدف از آفرينش جهان مادي و آن چه در آن وجود دارد، تأمين نيازهاي انسان در حركت به سوي سعادت الهي است؛ بنابراين، بايد دنيا و مظاهر آن را وسيله‌‌اي براي دست‌يابي به هدف متعالي خود ببيند، نه آن كه اين امور برايش ارزش استقلالي بيابد و هدف اصلي فراموش شد. به عبارت ديگر، انسان نبايد اين امور را هدف زندگي بداند و به آن‌ها دل ببندد و آخرت را فراموش كند.
پيامبر در طول زندگي خود، اين بينش قرآني را تبليغ و ترويج و افرادي را تربيت كرد كه حاضر بودند براي رسيدن به آن هدف متعالي، از جان و مال خود بگذرند و گذشتند. فداكاري انصار و به عهده گرفتن تأمين زندگي بسياري از مهاجران در سال‌هاي نخست هجرت، ايثارهاي اصحاب پيامبر در جنگ‌ها و بحران‌ها، صبر آن‌ها در مشكلات و سختي‌ها و گرسنگي‌ها، همه و همه به پشتوانة اين بينش صورت مي‌گرفت.
اين بينش، پس از پيامبر به تدريج در جامعة اسلامي تغيير كرد و دنيا اصالت، مال دوستي و ثروت پرستي رواج يافت و آخرت فراموش شد. حضرت رسول (ص) در زمان حيات خود، از اين انحراف خبر داده بود؛

فهرست مطالب:

اصلاحات اقتصادی از نظر اسلام

فهرست مطالب اصلاحات اقتصادی از نظر اسلام

 

اصلاحات در اقتصاد بانقطه نظر اسلامی

عنوان اصلاحات اقتصادی از دیدگاه اسلام

هم اکنون می توانید تحقیق اصلاحات اقتصادی از نظر اسلام را به قیمت ۵۰۰۰ تومان از سایت آسمان فایل دانلود نمایید.

توجه : لطفا از این پایان نامه جهت تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده کنید و از ارایه مستقیم آن به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی به استاد خودداری کنید.
در صورتی که هرگونه اطلاعاتی شامل پروژه، مقاله، تحقیق، پایان نامه، گزارش کارآموزی و … در مورد هر موضوعی در اختیار دارید که مالکیت آن برای خودتان است. نیاز به خرید و پرداخت هزینه نیست، ما با شما تبادل فایل خواهیم داشت. کافیست عنوان و فهرست فایل خودتان را برای ما ارسال کنید، تا پس از بررسی توسط پشتیبانی سایت، راهنمایی های لازم برای تان ارسال شود. ما در کمتر از ۲ ساعت مورد را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند. برای تبادل فایل ها و اطلاعات با ایمیل زیر در ارتباط باشید. ایمیل پشتیبانی: contact-us@asemanfile.ir

      مطالب مرتبطبرای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.